ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (284)

view counter
  • Alkoholu prý brzy odzvoní. Prý je současná generace poslední, která si ho užívá. Tvrzení vědců se prý za nějakých dvacet let může stát skutečností. Etanol by mohl být nahrazen syntetickou látkou „alkosynt“. A účinky? Prý stejně omamné, ale naše zdraví nepoškozující. A o jakých příjemných účincích vědci hovoří? Prý společenská otevřenost. Co se pod tím pojmem skrývá, to však vědec David Nutt, bývalý vládní poradce v otázce drog z Královské univerzity v Londýně, blíže nespecifikoval.

  • Žralokem Metuzalémem by se dal směle nazvat žralok malohlavý (žralok grónský), který se vyskytuje ve vodách Severního Atlantiku. Prý se může dožít až 500 let. Je tedy možné, že někteří jedinci tohoto druhu se narodili v době příchodu prvních Evropanů na americkou pevninu. A jak vypadá? Může být dlouhý přes šest metrů, ale zajímavostí je, že roste velmi pomalu. Vědci několik těl těchto žraloků (které chytili rybáři) důkladně prozkoumali a došli k názoru, že se dožili 200 let. Jaké však bylo jejich překvapení, když u jedné ze samic určili její stáří na dvakrát více. Výzkum spočíval v odebrání oční tkáně. Stáří žraloků grónských se dá dobře určit, protože jejich oční tkáň se skládá ze zvláštních proteinů, které se s věkem neobnovují.

  • Ruským vědcům se v oblastí Fajjúm (Egypt) povedl husarský kousek. Objevili totiž neporušený dřevěný sarkofág s mumií. Podle vnějších znaků (pozlacené masce) se usuzuje, že šlo o vysoce postavenou osobu. Archeologové určili i její stáří – zhruba čtvrté století před naším letopočtem. Hned v místě nálezu restaurovali rakev, která byla poškozena i mumii Poté má být cenný nález vystaven v Egyptském národním muzeu v Káhiře.