Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (285)

view counter
  • Velké pohřebiště nomádských kočovných válečníků – Skytů – našli nedávno archeologové na jižní Sibiři. Podle odborníků je staré 2800 let. Protože se jedná o těžko přístupné místo a půda je zde neustále zamrzlá, bylo toto místo ušetřeno rabování. Oblast, kde byl nález uskutečněn, se nazývá ,sibiřským údolím králů‘. Před osmnácti lety zde archeologové objevili muže a ženu ležící vedle sebe a také veliké množství zlatých předmětů. Starověký válečný národ Skytů je známý tím, že po sobě zanechal veliké množství pohřebních monumentů, bohatě zaplněných šperky, zbraněmi, nádobami a poháry. Proto může i tato hrobka obsahovat předměty nedozírné hodnoty.

  • Že jsou delfíni velice inteligentní savci, je již vědecky dokázáno. Donedávna se však nedařilo zjistit, jak se dorozumívají. Odborníkům se před nedávnem podařilo rozluštit sedm hlavních typů „klikání“ (zvuk podobný kliknutí počítačové myši), a to pomocí nahrávek několika desítek milionů těchto ,kliků‘, zachycených v různých situacích. Pomocí počítačového algoritmu pak analyzovali právě těchto sedm, pomocí kterých delfíni spolu nejen komunikují, ale také se podle nich orientují. Delfíni se rovněž dorozumívají hvízdáním a mlaskáním.

  • Co vyhladilo Aztéky? Vědci se domnívají, že to před pěti stovkami let byla nemoc, které tato vyspělá civilizace říkala cocoliztli. Epidemie této choroby doslova zdecimovala tehdejší populaci na území dnešního Mexika, protože místní obyvatelé neměli žádné protilátky. Nemoc způsobila bakterie Salmonela Enterica, která vyvolává břišní tyfus. Nebyla to tedy zřejmě epidemie spalniček nebo neštovic, jak vědci předpokládali dříve. Avšak i zdejší epidemie neštovic byla devastující. Zemřelo na ní okolo osmi milionů Aztéků.