ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (287)

view counter
  • V ledu na Aljašce a v ledovcích na celé severní polokouli je obsaženo obrovské množství rtuti. Po tisíce let, kdy se zde ukládala, jí může být dnes až 793 milionů tun. Ukázaly to výsledky geologického průzkumu. Není proto divu, že se vědci obávají tání. Pokud je rtuť obsažena v ledu, žádné problémy totiž nezpůsobuje. Pokud by se uvolnila může to mít závažné důsledky. Odborníci míní, že kdyby se toto množství dostalo do vodních cest, mohlo by vážně ohrozit život na Zemi. Anorganická rtuť může být přeměněna mikroby na methylortuť, což je silný neurotoxin. Případy otravy methylortutí se objevily u lidí poté, co konzumovali ryby z kontaminované vody. Důsledky uvolňování této rtuti do životního prostředí jsou potenciálně obrovské, neboť rtuť má zdraví škodlivé účinky na kterýkoliv živý organizmus. U lidí může například způsobovat trvalé poškození nervové soustavy nebo vrozené vývojové vady.

 


  • Nedotčenou hrobku, která by prý mohla být místem posledního odpočinku skytských královských rodů, odkryli na Sibiři, v sibiřském Údolí králů“. Její stáří se odhaduje na 2800 let. Kvůli extrémní zimě byly pozůstatky dobře zachovány. Půda je zde tak chladná, že archeologové našli dokonce i několik mumií.

  • Důkazy, že se římští vojáci objevili na území jižní Moravy, objevili archeologové v Brně ve Vojtkově ulici, kde probíhal stavební průzkum. Našly se zde zbytky dočasného tábora římských legionářů,který pochází ze druhého století našeho letopočtu. Nalezené předměty budou umístěny do depozitáře Muzea města Brna. Není to však první nález tohoto druhu. Předměty římského původu zde byly objeveny již dříve. Nebylo ovšem jasné, jak se sem dostaly. Nyní už je více než jisté, že zde byli Římané utábořeni v průběhu tažení proti germánským kmenům.

  • Již 40 let se snaží vědci o rozluštění záhady mumií, které se našly v Grónsku. Dvě kamenné mohyly objevili zcela náhodou dva lovci. Uvnitř leželo osm těl, které se díky chladnému podnebí ostrova dochovala skoro v neporušeném stavu. Podle chrupu se stáří tří žen odhaduje od 20 do 50 let. Staršímu dítěti bylo zhruba 6 let a mladšímu teprve asi 6 měsíců. Součástí mohyl byly i oděvy a lovecké nástroje, což je důkazem že zhruba před půl tisícem let Inuité věřili na posmrtný život.

(elk)