Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (288)

view counter
  • Italští vědci jsou toho názoru, že čokoláda je zdraví prospěšný doplněk stravy. Kakao totiž obsahuje flavanol, který má vliv na zlepšení paměti, což je přínosné především u starších lidí. I když má pravidelná konzumace čokolády negativní vliv na linii, pozitivní účinky, zvláště u té hořké, převažují. Polyfenoly v ní obsažené mají pozitivní uklidňující vliv na psychiku. Vědci však nezapomínají upozornit, že čokoláda obsahuje i látku toxickou, a to theobromin. Ovšem otrava nehrozí, museli byste najednou sníst 85 stogramových tabulek.

  • Vědci z Bristolské univerzity přišli na to, že na Zemi začaly růst rostliny před půl miliardou let. Dosud se soudilo, že to bylo o sto milionů let později. Při výzkumu použili metodu molekulárních hodin, která porovnává rozdíly v genetické stavbě současných rostlin a těch rostlin, které byly nalezeny jako fosilie. Tak se dá totiž určit časová osa, po kterou probíhal vývoj daného druhu.

  • Jak se stravovali Hunové a jimi porobení obyvatelé? Napovídají nám poznatky z pohřebiště v dnešním Maďarsku. Tým vědců z University of Cambridge zde prozkoumal hroby Hunů a původních, jimi porobených obyvatel. Podle izotopového složení kostí se zjistilo, že dělící čára mezi oběma etniky je nejasná. Původní obyvatelé totiž přijali životní styl Hunů a živili se jako oni převážně masem a mlékem. Zatímco Hunové se později usadili a živili se pěstováním zemědělských plodin. Zajímavé je, že někteří lidé změnili životní styl usedlých rolníků a kočovných pastevců hned několikrát.

(ls)