Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (289)

view counter
  • Měly vždy pozemské kontinenty tvar a polohu takové jaké je známe dnes? Rozhodně nikoliv. Alespoň podle nedávné studie, která dokazuje, že Austrálie byla před nějakými 1,7 miliardami let spojená s Kanadou. Důkazem toho jsou například horniny z města v severovýchodní Austrálii, které byly podrobeny zkoumání. Ukázalo se, že jsou složením hodně podobné s dávnými horninami kanadskými. Poslední známý superkontinent – Pangea se rozpadl před 175 miliony lety. Vědci jsou názoru, že za několik stovek milionů let by měl vzniknout nový superkontinent - Amasie, který vznikne z Ameriky a Asie. Předpokládají, že Severní ledový oceán zmizí, rovněž i Karibské moře a ze severní polokoule by měla být jednolitá pevnina.

  • Zhubnete, budete žít déle. Alespoň nás o tomto faktu přesvědčují výzkumy, které byly provedeny na opicích, konkrétně makacích. Jejich geny se prý v nejvyšší míře (93 %) shodují s těmi lidskými, a a proto jsou experimenty průkazné. První pokusy proběhly na konci 80. let minulého století. Zatímco jeden výzkumný tým zaznamenal, že opice s dietou žily déle, ten druhý to nepotvrdil. Členové obou týmů se nyní spojili, aby na toto téma znovu bádali, přičemž obě skupiny opic měly přísnou dietu. A výsledek? Jeden sameček se dokonce dožil 43 let, což je rekord. Navíc bylo prokázáno, že opice s dietou méně trpěly méně civilizačními chorobami.
  • Leží v Mauritánii, říká se mu Oko Sahary a přišlo se na něj až v době používání satelitů. Vznikl tento obrovský skalnatý útvar přírodní cestou? Nebo sem dopadl meteorit? Geologické průzkumy to nepotvrdily, musely by se zde totiž nacházet horniny, které by se dopadem meteoritu přeměnily. Sopečná činnost a silná eroze? Na to je útvar příliš veliký a pravidelného tvaru. Každopádně oblast je jako stvořená pro paleontology a archeology, kteří z nalezených kostí a kamenných nástrojů dokumentují život našich pradávných předků.

(les)