ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (290)

view counter
  • V poslední době se historici stále více obávají, že slavné sochy moai, ozdoba Velikonočního ostrova, se mohou stát obětí ničivého působení mořských vln, které se k nim neustále přibližují. Tak, jak se svět otepluje, vzrůstá i hladina oceánu a sochy stojí po obvodu ostrova, jen pár metrů od břehu. Budou přesunuty dále, aby se zabránilo jejich poškození? Řešení tohoto problému je stále naléhavější. Mohlo by se totiž v budoucnosti stát, že sto tisíc turistů, kteří ostrov každoročně navštíví, by nemělo co obdivovat.

  • Také jste si mysleli, že nádory jsou novodobým onemocněním, civilizační chorobou? Omyl. Stopy po nádorových buňkách byly objeveny na lidských kostech starých 1,7 milionu let, a to v archeologické lokalitě nedaleko Johanesburgu. Jihoafrický objev není prvním. Již dříve byl objeven v Chorvatsku nádor u člověka neandertálského, jehož stáří vědci určili na 120 tisíc let. Hominid z jižní Afriky podle zjištění vědců trpěl zhoubným nádorem kostí, osteosarkomem.

  • Podle zjištění NASA se člověku, který stráví nějaký čas ve vesmíru, může změnit DNA. Astronautovi Scottu Kellymu, který byl po svém pobytu ve vesmíru testován, aby se zjistilo jak 340 dní ve vesmíru ovlivnilo jeho organismus, se změnilo celých sedm procent genů. Vědci také zjistili, že Kelly je o pět centimetrů vyšší než před letem, ale tento efekt je dle vyjádření odborníků dočasný.

(ls)