Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (291)

view counter
  • V sydneyském univerzitním muzeu ležel více než 150 let sarkofág, o kterém se předpokládalo, že nic neobsahuje. Jaké však bylo překvapení těch kteří ho otevřeli a zjistili, že v 2500 let staré rakvi se nacházejí pozůstatky kostí. Pozůstatky se nyní stanou předmětem bádání archeologů a ostatních vědců. Předpokládá se, že patří ženě, možná dokonce egyptské kněžce Mer-Neith-it-es. Kosti by měly prozradit, jak tato osoba žila, jaké prodělala nemoci a a proč zemřela.

  • Nastane konec světa? Možná dříve, než čekáme. Alespoň podle kanadských vědců z kanadského výzkumného ústavu BCA je na 95 % jisté, že lidstvo vymře do roku 3000. Tento konec prý urychlí výzkum nových, stále nebezpečnějších technologií. Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawkins byl stejného názoru. Podle něj je též zhoubou pro lidstvo technologický pokrok, ovšem zánik světa předpověděl o dost později, v nejbližších tisících a desetitisících letech. Máme se tedy snažit, podle jeho doporučení, co nejdříve obydlet jiné hvězdy, aby zničení země neznamenalo zánik lidské rasy?

  • Johanka z Arku měla vidiny, které nazývala „svatými hlasy“. Prý i díky této své schopnosti vyhrávala bitvy, jimž velela. Vědci se nyní snaží přijít na to, co je způsobovalo. Pravděpodobně trpěla druhem epilepsie, která ovlivňovala část mozku odpovědnou za sluch. Zjistit, zda tomu tak bylo, se ukázalo jako těžko uskutečnitelné. Odborníci by k tomu potřebovali pramen vlasů, který přidávala, když pečetila své dopisy voskem. Jen tak by se dala zjistit DNA, podle které by se určilo, zda touto chorobou trpěla. Najde se takovýto důkaz?

(st)