Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (292)

view counter
  • Pozůstatky těl více než 1500 lidí objevili archeologové na místě, kde se v době antického Řecka nalézal přístav Falér. Bylo zjevné, že tito lidé zemřeli násilnou smrtí. Jenže jak a proč? V historických análech o události, která se zde odehrála totiž není ani zmínka. Byly to oběti klanových válek, kterých se v té době odehrálo bezpočet? Nebo se tito lidé odmítali podřídit těm, kteří se je snažili přemoci při vytváření nových kmenových států?

  • Při potopení Titaniku zemřela převážná většina lidí následkem podchlazení v ledové vodě. Pro některé z nich se však staly osudnými záchranné vesty. Nyní je již zřejmé, že posádka parníku jim neuměla poradit jak je správně navléknout. Pokud člověk skáče do vody v záchranné vestě z velké výšky, musí dodržet jistá pravidla. Sklonit hlavu ke zkříženým rukám na prsou. Paluby lodi byly nad vodou výše, než je velikost skokanské věže a pokud se proud vody dostal mezi tělo a vestu, mohlo dojít ke zlomení žeber, krčních obratlů nebo vazu.

  • „Knihovna“ v egyptském Nag Hammádí byla objevena v roce 1945. Nádoba obsahovala 13 papyrových kodexů, které obsahovaly 52 textů, mající význam pro pochopení rané formy křesťanství. Nyní se ukázalo, že fragmenty jednoho rukopisu jsou napsány v řečtině (ostatní v koptštině). Nález to je velice vzácný. Líčí totiž konverzaci mezi Ježíšem a Jakubem, kterého spasitel nazývá bratrem.

(elk)