ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (297)

view counter
  • Archeologové odhalili na severozápadě Peru obrovské dětské obětiště. Podle všeho s počtem zhruba 140 koster mezi největší svého druhu v Jižní Americe. Vědci se shodli, že strůjcem tohoto masakru jsou obyvatelé Říše Chimů – předkolumbovské civilizace, která vznikla asi v 10. století. Všechny kostry měly rozřezané hrudní koše, byla jim tedy vytrhána srdce. Odborníci se domnívají, že tímto způsobem se Chimové snažili naklonit si božstvo, které jim mělo seslat počasí vhodné k dobré úrodě.

  • Co by nastalo, jestliže by se náhle udála nečekaná a hrozivá katastrofa, například srážka s nějakým obrovským mimozemským tělesem nebo masivní sopečná činnost? Navrátili bychom se do doby kamenné? Podle vědců tato hypotéza není nereálná. Odborníci soudí, že lidé by pravděpodobně přežili, i když ztráty na životech by byly masivní a společnost by se vrátila minimálně „do středověku“. Ovšem takové těleso o průměru nad 30 kilometrů už by dokázalo pozemský život zlikvidovat a přežily by pouze mikroorganismy. Povrch planety by se stal na dlouho neobyvatelným.

  • Před 15 lety byla na poušti Atacama v Chile nalezena zvláštní kostra jen 17 centimetrů dlouhá. Okamžitě se spekulovalo o tom, že se jedná o mimozemšťana. Zastánci této teorie argumentovali tím, že měla podivnou hranatou lebku, jen deset párů žeber a neobvykle sešikmené oční důlky. Světlo do záhady přinesli vědci ze Stanfordu. Odebrali DNA a shodli se na tom, že se jedná o kostru lidskou. Na vině neobvyklého vzhledu byla bezpochyby vícečetná genetická mutace. Dítě zemřelo zhruba před 40 lety. Způsobil takové postižení chilský ledek, který se zde dříve těžil? Dítě zřejmě zemřelo po předčasném porodu. Bylo však s podivem, že mělo již vyvinutou kostru odpovídající jedinci ve věku šest až osm let.

(st)