ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Víte, co má obsahovat domácí lékárnička?

view counter

Měla by ji mít každá domácnost, a to na bezpečném, suchém a dostupném místě, protože o drobné úrazy a nehody není doma nikdy nouze. Co by měla obsahovat, aby mohla poskytnout rychlou první pomoc? Obsah lékárničky můžeme rozdělit do dvou skupin - na zdravotnický materiál a zdravotnické vybavení a na základní léky. K základnímu zdravotnímu vybavení patří sterilní gázové obvazy, náplasti s polštářkem různých rozměrů, náplasti bez polštářků na fixaci obvazu, elastické obinadlo, vata, latexové rukavice, pinzeta, ostré nůžky, zavírací špendlíky, trojrohý šátek, teploměr. Z léků na vnitřní užití léky proti horečce a proti bolesti například Acylpyrin, Paralen, Coldrex, Ibalgin. V lékárničce by neměly chybět léky proti průjmu - živočišné uhlí, Imodium, léky na překyselený žaludek, dále protialerické léky - volně projedná antihistaminika. K základnímu vybavení patří roztok na dezinfekci drobných poranění - jódová tinktura, Ajatin, antiseptický pěnový gel, ale také přípravek na ošetření popálenin, oční a nosní kapky.

 

Na nejběžnější zdravotní problémy je dobré mít v lékárničce po ruce i některé bylinky - třeba heřmánek, kopřivu, mátu, meduňku. Abychom co nejrychleji potřebné léky našli, vyplatí se lékárničku rozdělit do několik částí, utřídit ji na léky pro vnější a vnitřní použití. Nejméně dvakrát za rok je dobré lékárničku překontrolovat a jejímu obsahu věnovat důkladnou pozornost. V prvé řadě je nutné zkontrolovat dobu expirace (použitelnosti) a vyřadit všechny léky, které jsou prošlé. Nikdy léky nevyhazujeme do odpadkového koše nebo do záchodové mísy, ale odneseme je do nejbližší lékárny, kde pro jejich odložení najdeme sběrný kontejner. Z lékárničky vyřadíme všechny neznámé léky a také zbytky, které mohou v lékárničce ležet i několik let a vlastně si už nepamatujeme, od koho jsme je dostali a na jaké zdravotní potíže jsou určeny. Důležité je uchovat ke každému léku příbalový leták. Při kontrole lékárničky je dobré si všimnout i stavu běžně užívaných věcí, jako jsou obinadla, obvazy. V lékárničce se také vyplatí mít na viditelném místě poznamenané telefonní číslo svého ošetřujícího lékaře a lékařské služby první pomoci.
(es)

 


DODATEK
Do domácí lékárničky nepatří veterinární léčiva, i když je zvířátko členem rodiny. Zaslouží si vlastní místo i s ohledem na to, aby nedošlo k případné záměně léků.

 


 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...