ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Víte, že (ne)máte cukrovku?

  • Databáze informací:
view counter

Může se vyvíjet dlouhé roky, protože vůbec nebolí, o to víc je zákeřná. Cukrovkou - chronickým metabolickým onemocněním- trpí stále více lidí. Někteří odborníci ji označují dokonce za pandemii třetího tisíciletí, počet diabetiků raketově roste. Za hlavní viníky cukrovky, kromě genetické dispozice, jsou označovány nezdravá strava, tučné jídlo a převaha jednoduchých cukrů v jídelníčku, nedostatek pohybu a nadváha. Podle odborníků žijí u nás tisíce lidí, kteří cukrovku mají, ale nevědí o tom. Přitom patří k nebezpečným rizikovým faktorům například srdečního infarktu, mozkové příhody, selhání ledvin, oslepnutí a řady jiných onemocnění.

 

 

Na příliš vysoké množství cukru v krvi mohou poukázat některé příznaky. Podceňovat nelze přetrvávající únavu, která vzniká v důsledku nedostatečného využití cukru pro tvorbu energie. Znakem cukrovky je také mravenčení, brnění v rukách nebo nohách či bodavá bolest v končetinách. Nejvýraznějším projevem diabetu bývá nadměrná žízeň, pití velkého množství tekutin a časté močení v důsledku nadměrného množství glukózy v krvi. Choroba na sebe může upozornit zhoršující se koncentrací, hmotnostními výkyvy projevující se převážně nepřehlédnutelným hubnutím. Zvýšenou pozornost si rozhodně zasluhuje i zhoršení zraku, špatné hojení ran, nízký tlak, bušení srdce.

Pokud dlouhodobě pozorujete některý z těchto příznaků, vyhledat praktického lékaře je na místě. Cukrovka se spolehlivě pozná s krevních testů. Zda je hladina cukru v normě lze zjistit až tři měsíce dozadu díky odběru krve, kdy laboratoř zjistí tzv. glykovaný hemoglobin, jenž je dlouhodobým ukazatelem toho, zda je cukru v krvi nadbytek. S cukrovkou se musí člověk naučit žít. Je nutné změnit životní styl, dodržovat dietu, naučit se hýbat, mít váhu pod kontrolou, užívat pravidelně léky, někdy je zapotřebí aplikovat inzulín.

(mav)