ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Vliv barev na naše zdraví (1)

view counter

Víte, že pomocí barev se můžete uklidňovat, načerpat novou energii, vylepšit soustředění či inspiraci, zlepšit komunikaci atd.? Kromě toho barvy působí na mnoho zdravotních potíží. Barvy jsou všude kolem nás, stačí se jen rozhlédnout. Žijeme ve světě plném barev, ale většinou si jich sotva všimneme. Ale i když je momentálně nevnímáme, nebo nám nic neříkají, přesto na nás působí svými účinky a můžou vyvolat určité pocity a reakce. Jinak na náš organismus působí barvy teplé, jinak barvy studené. Jedny nás povzbuzují k aktivitě, jiné uklidňují či dodávají energií.

 

V každém případě jsou barvy našimi velkými pomocníky, a to více než si uvědomujeme. Působí na nás v bytě od vymalování pokojů až po bytové doplňky a naše oblečení. Není náhoda ani to, jakou barvu oblečení si zrovna zvolíme. Určitě se vám stalo, že jste šli do obchodu s oblečením a tam na vás zapůsobil např. žlutý svetr a měli jste silné nutkání si ho koupit. Možná jste si mysleli, že se vám líbí jeho styl, ale ve skutečnosti vás přitáhla jeho barva, na kterou vás upozornil váš instinkt, protože jste zřejmě potřebovali vyrovnat nějakou energetickou nerovnováhu, která by mohla později vyústit v tělesný, duševní nebo emoční problém. Denně na nás působí i barva jídla. Jdeme nakupovat do supermarketu a tam nás osloví třeba červené jablko, které si musíme dát do vozíku, i když jsme původně vůbec neměli v úmyslu ho koupit.

 

Účinky barev na náš organismus

Můžeme si ale i vědomě, pomocí barev, vyřešit nějaký zdravotní problém nebo podpořit léčbu. Každá barva má totiž svůj specifický účinek na lidský organismus. Každý máme na barvy svůj názor, každý máme jinou oblíbenou barvu a zase naopak některé barvy nemáme rádi vůbec. Není náhoda, že nějakou barvu máme v oblibě, po nějaké toužíme víc a některá je nám nepříjemná. Prostřednictvím barev vyjadřujeme svoji osobnost, sebe samého a během našeho života se neustále naše obliba barev mění. Všechno záleží na situaci, ve které se právě nacházíme, jelikož barvy zrcadlí naší náladu, působí na naše okolí i na naše zdraví. Barvy působí i na naši psychiku, ovlivňují naše city a naše jednání. Toho je velice využito v reklamě, protože výrobci a firmy potřebují nalákat zákazníky a právě k tomu jim cíleně napomáhají určité barvy v nejrůznějších reklamách, billboardech, plakátech atd. Správné barvy totiž ovlivňují naše vnímání, ať chceme, nebo nechceme. Barva v nás probouzí emoce a působí tak na naše rozhodování, což je cílem prodejců.

 

Colorterapie

Colorterapie je metoda, která se zabývá působením barev na lidský organismus. Metody léčení barvami se opírají o základní fyzikální zákon energie světla a barev a jejich působení na člověka. Tato energie doplňuje barvy tak, že na člověka působí po stránce psychické, emocionální i mentální. Nepůsobí na nás tedy jen energie barev samotných, ale i energie světla, které tyto barvy odrážejí. Léčením barvami se zabývali už naší prapředci, kteří léčivých vlastností barev využívali daleko více než my dnes. Na základě pozorování přírody přiřadili každé barvě určité vlastnosti. Například červená byla pro ně symbolem ohně, který zahříval jejich těla a na kterém si připravovali potravu.

Proto pro ně červená byla barvou života. Tmavěmodrá byla zase barvou oblohy, pod kterou spali a věděli, že se osvěžení probudí do dalšího dne. Zelená barva je barvou rostlin, které sbírali pro obživu, ale i jako léky. Dějiny léčení barvami zasahují ale ještě do hlubší minulosti. Léčení barvami má totiž své kořeny ve starých civilizacích Egypta, Číny i Indie, a dokonce se uvádí, že i ve zmizelé Atlantidě bylo toto léčení známo. V chrámech Atlantidy byly údajně komory, kam se lidé chodili léčit. Chrámy prý byly postaveny tak, aby dovnitř mohly dopadat sluneční paprsky, zřejmě na barevné předměty (kameny, sklo ...?), které pak měly léčivé účinky.

V dnešní době se zase začíná klást větší důraz na působení barev na člověka. Využívá se to např. v nemocnicích, kde se používají odstíny zelené pro zklidnění a harmonii. Na barvy se klade důraz i ve školách – např. žlutě vymalovaná třída podněcuje žáky více k učení a soustředění.

 

Čím se jednotlivé barvy liší?

Barvy se liší vlnovou délkou světla, kterou naše oko dokáže rozeznat. Světlo vchází do oka přes zornici, která se zužuje, nebo naopak rozšiřuje, aby do oka přijala více, nebo méně světla. Je třeba ale říct, že barevné světlo nevniká do organismu pouze okem, že významnou roli hraje i naše pokožka jako brána do nitra. To dokazuje, že barvu cítí i slepci, kteří vibraci barev přijímají pouze pokožkou. Kdyby tomu tak nebylo, trpěli by velkým nedostatkem. Pokožka přijímá z vnějšku barevné informace a vede je dál do nitra. Dokázal to experiment, kdy nevidomého člověka umístili do modré místnosti a jeho tělesná teplota klesla. Pak ho přemístili do červené nebo oranžové místnosti a teplota se mu zvýšila, ačkoli v obou místnostech byla teplota stejná. Různé frekvence světla – různé barvy, mají vliv na energie v našem těle. Abychom to plně pochopili, musíme na sebe začít pohlížet jako na energický systém – vše v našem světě je totiž tvořeno vibracemi.

 

Jak dělíme barvy?

Bílé světlo se po průchodu hranolem rozloží na sedm základních barev – barvy duhy, a to červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo a fialovou, které jsou přiřazeny k sedmi základním čakrám. Původně jich bylo pět, ale Isaac Newton je zvýšil z pěti barev na sedm, a to tak, že přidal oranžovou a indigo. Pravděpodobně to souvisí s tím, že tehdy bylo sedm planet, sedm dní v týdnu, sedm not, a dokonce sedm smrtelných hříchů. Kruh obsahuje tři barvy primární: červenou – zastupující tělo, modrou – zastupující mysl a žlutou – zastupující duši. Další jsou barvy sekundární, které obsahují vždy dvě barvy primární: fialová je složená z červené a modré, oranžová z červené a žluté a zelená z modré a žluté. Poslední – sedmá, je tzv. indigo, které obsahuje vždy jednu šestinu z každé základní barvy. Indigo je umístěno ve středu barevného kruhu. Další rozdělení barev jsou barvy doplňkové čili komplementární.

Každá základní barva má svou doplňkovou barvu – to jsou ty barvy, které leží na barevné růžici naproti sobě. Jak jejich název napovídá, vzájemně se doplňují, vyvažují a přitahují jako póly na magnetu, což je třeba při léčení barvami velice důležité. Pokud máme v místnosti hodně modré, je důležité vnést také trochu oranžové. Samotná modrá by narušila rovnováhu, oranžová ji pomůže znovu obnovit. K barvě červené je doplňková barva zelená, k barvě modré je doplňková barva oranžová a k barvě žluté je doplňková barva fialová.

Barvy se dále rozdělují podle účinku, kterým na nás působí. Barvy teplé jsou červená, oranžová a žlutá. Teplé barvy jsou rozpínavé, podněcují k aktivitě, prohřívají tělo a povzbuzují činnost našich orgánů. Vyvolávají pozitivní naladění, atmosféru tepla a pohody, pocit bezpečí a uspokojení. Pokud to ale s teplými barvami přeženeme, mohou nás později dráždit až rozčilovat. Zvláště pozor by si měli dát lidé s výbušnou povahou, kteří potřebují nalézt psychickou rovnováhu. Barvy studené jsou modrá a zelená. Ty mají naopak stahující účinek, zklidňují organismus a vyvolávají útlum tělesných funkcí. Mají rovněž své využití a silný vliv na psychické vnímání člověka. Ani u studených barev bychom to ale neměli přehánět, abychom se necítili příliš utlumení nebo až znudění. Barvy neutrální jsou bílá, černá a šedá.

 

Barvy v bytě

Barvy v bytě a celkově v prostředí, ve kterém se nacházíme, hrají významnou roli v tom, jak se budeme doma cítit. Každou místnost našeho domova užíváme k jiným účelům, a proto bychom měli barvy vybírat s ohledem na tento aspekt. Špatný výběr barvy může zapříčinit, např. nesoustředěnost dětí při učení nebo nedostatečný odpočinek. Každá místnost slouží jinému účelu, proto bychom na to měli dbát při výběru barev. Obecně platí, že jasné a veselé barvy použijeme do místnosti, kde žijeme aktivně – dětský pokoj, kuchyně, společenská místnost, restaurace apod. Tlumené barvy použijeme naopak do ložnice, pastelové světlejší do pracovny, studentského či obývacího pokoje. Barvy můžeme prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, dodat pomocí koberců, závěsů, polštářů, keramiky, v kuchyni pomocí eletrických spotřebičů apod.

U těchto doplňků můžeme použít i syté odstíny. Použitím vhodných barev můžeme do cílit jedinečnou atmosféru a zdůraznit nebo i potlačit skutečnou velikost místnosti. Zde platí, že teplé barvy opticky místnost zmenšují a přibližují jednotlivé prvky v místnosti. Naopak studené barvy zase místnost opticky zvětšují a prvky oddalují. Barevné vybavení prostoru doma i v zaměstnání může velmi silně působit na naše nálady, protože barvy v nás vyvolávají pocity, které zcela ovlivňují náš celkový zdravotní stav a radost ze života. Využijeme-li těchto vlastností barev ve svém okolí cílevědomě, budeme se cítit příjemně jak po fyzické, tak po psychické stránce.

 

Barvy a oblečení

Barva oblečení o nás ledacos vypovídá. Víme, že neexistují náhody, a tudíž není ani náhodou, jakou barvu má oblečení, které jsme si právě dnes oblékli. Tato volba může být vědomá, ale i nevědomá. Každopádně volba oblečení a jejich barev má vždy něco společného s naším vnitřním stavem a s naší náladou – to však platí v případě, že vybíráme barvy intuitivně. Pokud však vědomě zvolíte správnou barvu, podaří se vám naprosto hravě vyřešit mnoho věcí. Čeká-li vás náročný den v práci a potřebujete mít celý den energii a vitalitu, tak určitě zvolte barvy červené, oranžové, žluté, které dodávají energii, optimismus, rozveselí vás a učiní vás otevřenějším a aktivnějším. Naopak působí barvy zelené a modré – podporují klid, důvěru, rozum, ale např. modrá podporuje komunikaci.

 

Barvy a jídlo

Barvy hrají významnou roli i v naší životosprávě. Je znám pokus, kdy se vědci snažili zjistit, co se stane, když lidské tělo nedostane barevnou potravu. Pokud bychom jedli potraviny úplně bez barev, brzy bychom onemocněli. To může být i jedna z příčin jarní únavy – po dlouhé zimě, tedy období chudém na barvy, na světlo i vitamíny, má náš organismus nedostatek barev, které jsou ukryty hlavně v pestré stravě. Používáním rozumně vyvážené a smíšené stravy totiž současně přijímáme barevnou energii jednotlivých potravin. Všechny barevné látky (hlavně z ovoce a zeleniny) vážou v lidském těle kyslík a tím mu dávají schopnost transportu, který je třeba k rozdělování životně důležitých živin v našem organismu. S jídlem souvisí i pití vody.

Pomocí barevné vody, kterou si můžeme doma udělat, doplníme barevný nedostatek ve stravě. Naplníme sklenici nebo džbán čistou vodou a postavíme ji na slunce přes barevný filtr. Filtrem je míněno, že kolem láhve připevníme buď látku, šátek, nebo nad a pod láhev dáme barevný karton s danou barvou (nebo máme barevné sklo). Necháme působit nejméně dvacet minut, pokud není příliš slunečno, tak i déle. Takto barevná voda vydrží v ledničce i několik dní. Vhodné je použít skleněné lahve či nádoby, pet lahve nejsou vhodné.

Petra Mičulková
Colorterapie – léčba barvou
(semináře, poradenství, terapie)
www.barvyzivota.net, mojebarvy@seznam.cz

 

 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...