ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Zahrada v listopadu

view counter

 

Pomalu se blíží zima, měsíc mlhy a chladného počasí. Příroda se připravuje na období nejhlubšího vegetačního klidu.
Padá listí, které vítr rozfoukává po celé zahradě a my je shrabujeme a shrabujeme. Volné záhony zryjeme a rozvezeme na ně kompost. Také trávník pokryjeme tenkou vrstvou zeminy. Nesmíme zapomenout vyprázdnit všechny vodní nádrže a potrubí.

 

Ovocná zahrada
V listopadu sklízíme ze stromů nejpozdnější druhy jabloní. Ze stromů postupně opadává listí. Uklízíme je a kompostujeme na novém místě. Nesmíme zapomínat, že peckoviny potřebují vápník. Ovocné stromky přihnojíme kompostem.Nejvíce hnojiva bychom měli poskytnout angreštům a rybízům, o něco méně malinám a ostružinám. Dostatečně pohnojíme jahodníky a révu vinnou.  Pro zvýšení odolnosti stromů a keřů proti mrazům je  ještě naposledy zalijeme. Měsíc listopad je vhodným měsícem pro přesazování jádrovin a peckovin.

 

Zeleninová zahrada
Sklízíme zeleninu, jako kadeřávek, růžičkovou kapustu, pórek. Čínské zelí můžeme ještě ponechat na záhonech, protože mu teploty pod nulou neublíží. Hlávkové zelí, mrkev a celer pěkně uskladníme. Petržel, špenát, kadeřavou petržel, česnek  přikryjeme vrstvou chvojí. Také můžeme vysévat mrkev, cibuli, petržel, které vyrostou zjara. Dále hnojíme a ryjeme záhony. Podle potřeby zlepšujeme zeminu. Do těžké půdy dáváme písek, kompost nebo rašelinu.

 

Okrasná zahrada
Většina okrasných keřů je již holá. S květy se na zahradě setkáváme už jen příležitostně, jako vřesy nebo pozdní šafrány. Vedle nich naši zahradu zdobí barevné listy javorů, jeřábů, lípy, habry, modříny.  Sázíme poslední růže, keřové růže bychom měli obrýt, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt chvojím. Okrasné rostliny, trvalky, jehličnany, chráníme tak, že k nim přihrneme zeminu. Vysazujeme drobné dřeviny za účelem založení živého plotu. Dbáme o dobrou zálivku. Rostlinky na skalce chráníme proti mrazu chvojím nebo vrstvou listí. U stromkových růží opatrně ohýbáme kmínek, na korunu dáme chvojí, případně zeminu. Do poloviny měsíce můžeme sázet rychle kořenící  cibulnaté rostliny a málo choulostivé okrasné listnáče.

 

Okurky 
větší část tvoří voda (cca 90 %), pro stravování je příznivý jejich vysoký obsah vlákniny. Okurky obsahují hodně draslíku, železa, hořčíku, křemíku a nezanedbatelné množství vitamínů C a A. Mají čistící účinky na pleť, pomáhají i při otocích nebo spáleninách od slunce. Prokázán je i jejich blahodárný účinek na vysoký krevní tlak.

 

Léčivé rostliny a jejich využití v kuchyni:  Majoránka – uklidňující účinky při nespavosti, protizánětlivé účinky, při kašli a zánětu průdušek. Podporuje trávení.

 

Kari rizoto s majoránkou
3 sáčky rýže, 20 dkg žampiónů, svazek  cibulky, sůl, pepř,1 lžička kari, hrst najemno nasekané majoránky, 4 lžíce másla

Rýži uvaříme v osolené vodě spolu s 1 lžičkou kari. Na másle osmahneme žampiony nakrájené na plátky a cibulku nakrájenou na  kolečka. Směs osolíme, opepříme a lehce podusíme. Připravenou směs smícháme s kari rýží, lehce prohřejeme, vmícháme čerstvou majoránku a pro zjemnění přidáme lžíci másla.
Naďa Hlávková