Chytrý špičkový marketing.
view counter

Zahrada v srpnu

view counter

Srpen je ve znamení sklizně úrody. Zrající ovoce, úroda  na zeleninových záhonech,  na zahrádce je stále mnoho pestrobarevných květů. Letní pohoda pokračuje.

Sklizeň: bohatou úrodu na zeleninových záhonech sklízíme průběžně. Rajčata a okurky protrháváme v rozmezí tří dnů. Máme tak bohatší celkovou úrodu. U zelí a kapusty necháváme několik obalových listů. Cibuli a česnek sušíme zavěšenou ve svazcích.

Ovocná zahrada :  srpen je vhodný k prořezání  peckovin tj. švestek, třešní, višní aj. Pouze u broskvoní počkejte do poloviny září. Nezapomínejte sbírat spadané ovoce.

 

Vysazujeme:  na uvolněné zeleninové záhony můžeme znovu sázet pro druhé či třetí pěstování. Pro podzimní sklizeň můžeme vysévat např. špenát. Rychlené saláty, ředkvičky,  květáky aj. Nebo je využijeme k rozmnožování balkónových nebo pokojových rostlin. 

 

Okrasná zahrada: sestříháváme živé ploty ze všech dřevin. Pokud je třeba rozsazujeme okrasné keře, trvalky, bledule, hyacinty aj. Můžeme přesadit na jiné místo např. tulipány, narcisy. Stále se staráme o růže, nakypříme jim půdu, odstřihujeme květy, můžeme je očkovat.
 

 

Bambus v zahradě:

je ideální k vytváření zákoutí u zahradních jezírek, zahradních předělů.  Dá se

kombinovat s květinami, keři, jehličnany. Působivá je zahrada s posekaným trávníkem, kameny, bambusem. Bambus patří mezi trávy a tvoří silná dřevitá stébla. U nás mohou dosáhnout výšky  20 metrů nebo i více. Dobře odolává mrazu. Vybrat a zakoupit bambus můžeme ve specializovaných zahradnictví zaměřených na pěstování zimovzdorných bambusů. Je vhodný do jakékoliv zahrady. Menší druh do miniaturních zahrad, menších zahrad. Vyšší a mohutnější druh do velkých zahrad.

 

Trávník: jsou-li horké dny, sekejte trávník o 1 cm výše, nízký trávník slunce spaluje a vydatně zalévejte, nejlé

pe ráno nebo večer.

Nedaří se trávníku pod stromy nebo  místech na prudkém slunci? Zvolte na tato místa jiný druh rostlin, nejlépe plazivé rostliny. Pro suchá stanoviště tj. na plném slunci jsou vhodné nízké odnožující druhy jeřábníků např. (Pilosella). Dále mochna, hvozdík aj. Pro mělkou půdu je vhodný rozchodník.  Pro vlhká

stanoviště je vhodná kamejka, zběhovec nebo plazivé dřeviny např. jalovec, medvědice aj. Pro stinné plochy např. mařinka, plicník.

 

Zelenina: kapusta – má protirakovinné účinky, pomáhá  při kožních problémech, udržuje zdravé kosti a zuby

 

Léčivé rostliny a jejich  využití v kuchyni: Bylinný olej z bazalky

1 litr olivového oleje, větší svazek čerstvé bazalky
Natrhané lístky bazalky vložíme do lahve, přidáme špetku soli pro lepší chuť a zalijeme olivovým olejem. Pro pikantní chuť můžeme přidat česnek, nebo chilli papričky.  Uzavřenou láhev necháme dva týdny uležet na chladném, tmavém místě. Občas ji obrátíme dnem vzhůru.
Použití: teplá i studená kuchyně, marinády, drezinky aj. 

Naďa Hlávková