Chytrý špičkový marketing.
view counter

Zahrada v září

view counter
Září v zahradě je měsícem bohaté sklizně ovoce a zeleniny. Část sklizně můžeme skladovat, moštovat, kompotovat aj., ale  ještě můžeme vysazovat některé druhy okrasných květin, ovoce, zeleniny. 

Okrasná zahrada: stále kvetou některé růže, ibišky, hortenzie, třezalka. Měsíc září je v okrasné zahradě měsícem výsadby. Sázíme stálezelené dřeviny, jehličnany, výhodnější je sázení  s kořenovým balem. Také sázíme  dvouletky, cibuloviny jako např. tulipány. Okrasné dřeviny přihnojujeme. Je dobré nezapomenout přesadit trvalky. Z odkvetlých letniček sbíráme semena, která dobře vysušená uložíme na suchém místě.  Trávník bychom měli ošetřit proti plísním.  

 

Ovocná zahrada: sklízíme jablka, hrušky. Pří sklizni postupujeme směrem do středu a nahoru. Stále plodící jahody postupně otrháváme, při pozdní sklizni už nemusí být tak slaďoučké. Češeme  švestky  a zrovna je můžeme zpracovávat na povidla, marmelády či skladovat. Vlašské ořechy můžeme setřást ze stromu a pěkně vysušit přibližně 3-5 týdnů  a pak uložit na suchém místě. Sklízíme hroznové víno a keřům zkracujeme vrcholky. Prořezáváme rybíz a angrešt.             

Zeleninová zahrada: záhony po sklizni zeleniny zryjeme, přihnojíme pro další pěstování. Můžeme vysévat ředkvičky, špenát, květák, vysazujeme česnek – nesázejte po cibuli nebo rajčatech. Pokud jsou již přízemní mrazíky sklízíme i nedozrálá rajčata. 

 

Zelenina:  mrkev - je dobrou výživou pro srdce. Vysoký obsah cenných látek a vlákniny je vynikajícím prostředkem na normalizaci příliš velkého množství cholesterolu a zabraňuje jeho ukládání na stěnách cév. Při konzumaci 200 g syrové mrkve, krevní cholesterol klesne v průměru o 11 %..       

 

Léčivé rostliny a jejich využití v kuchyni: 
Bylinková marináda -
Připravíme si 3 dl slunečnicového oleje, 2 hrsti sekaných bylinek – pažitka, tymián, petržel, rozmarýn, bazalka, 1 lžičku čerstvě mletého pepře, 1 stroužek prolisovaného česneku, 1 lžičku nastrouhané citronové kůry.

Všechny suroviny důkladně promícháme, poté rozmixujeme. Ve vzniklé marinádě obalíme maso a necháme  odležet 3 hodiny  při pokojové teplotě.

Naďa Hlávková