Chytrý špičkový marketing.
view counter

Zavařujeme ovoce

 

view counter

Způsob zavařování je různý. Zavařujeme marmeládu s přídavkem cukru, salicylu nebo prostě jako povidla. Záleží na druhu ovoce. Můžeme zavařovat pomocí pektinového přípravku nebo želírovacího cukru.
Míra cukru při zavařování musí být správná. Cukr má zde také konzervační úlohu, ale dáme-li více cukru, než je třeba, pozbývá ovoce své pravé chuti. Cukr pro zavařování použijeme krystalový.

Obyčejnou marmeládu z rybízu, borůvek, angreštu můžeme dělat tak, že dáme svařit potřebné množství cukru, když jsme předtím dali maličko rozvařit ovoce, které jsme propasírovali a zbavili jadérek. Do tohoto roztoku dáme cukr, můžeme však dát cukr také do propasírované kaše a vaříme za stálého míchání do zhoustnutí. To poznáme, kápneme-li rosol na talíř a tento se po chvilce neroztéká. Do některé marmelády pro dobrou chuť přidáváme kousek citronové nebo pomerančové kůry a šťávy. Nakonec přidáme zavařovací prášek, nahřejeme sklenice a horkou zavařeninou plníme sklenice, které hned uzavřeme.

Při výrobě rosolů, šťáv a kompotů se můžeme řídit nejrůznějšími recepty, protože je lze připravovat na mnoho způsobů. Velmi záleží na správné sterilizaci. Můžeme si opatřit sterilizační hrnec, který má vložku a pokličku k tomu účelu přizpůsobenou. Je zasunutá dovnitř, aby dobře přiléhala a má otvor, kterým se vsouvá do hrnce teploměr. Máme-li elektrickou nebo plynovou troubu, můžeme sterilizovat v ní. Teplota zde je regulovatelná, a proto můžeme sklenice postavené na plechu zahřívat na potřebný stupeň teploty. Je to velmi výhodné, neboť zahříváme jen sklenice a nikoli vodu ve sterilizačním hrnci. Mezi sklenice dáme nádobku s vodou, která se vypařuje a činí vzduch vlhčím.

Zkušená hospodyňka může také zavařovat v troubě tím způsobem, že do hlubšího plechu nalije trochu vody, do ní postaví sklenice (neměly by se navzájem dotýkat) a potřebnou dobu sterilizace má již odzkoušenou.
(ryp)