ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Zdravý smích

  • Databáze informací:
view counter
Embed from Getty Images

Nestojí ani haléř. A přece s ním zacházíme jako se vzácným šafránem. Přitom je smích osvěžující kúra pro každého, kdo se ho zmocní. Smích je životně důležitý, zdravý, neboť zmírňuje bolest, uvolňuje, léčí, působí povzbudivě a životodárně. Co nám humor přináší do života?

Usnadňuje styk mezi lidmi. Ženy, které se často smějí, vzbuzují u mužů větší zájem než věčně ustaraná tvář. Víc také bodují co se týká sexuální přitažlivosti. Výzkum účinku smíchu je z hlediska zdraví nesporný. Dá se přirovnat k běhu na místě, je to stejně dobrý cvik. Posiluje svalstvo, srdeční rytmus i tlak, zlepšuje se ventilace plic. Promasíruje svalstvo, zvýšený příjem kyslíku pročistí krev. Kromě toho se zlepší funkce střev a jater. Chrání srdce před infarktem a dalšími srdečně-cévními chorobami.

Představuje také úžasný zdroj síly na překonávání běžných situací, funguje jako prostředek proti stárnutí. Ve výsledku můžeme očekávat vyšší výkonnost, pokles nervozity, uvolnění, méně stresu. Lidé, kteří nevidí svět kolem sebe pouze v černých barvách a často se smějí, jsou méně nemocní. Dobrá nálada totiž podněcuje tvorbu speciálních protilátek, jež ničí rakovinné buňky a chrání před onemocněním dýchacích cest. Humor umí „rozředit“ stres, setřást únavu, přepracovanost, tělesnou strnulost. S ohledem na vlastní zdraví je proto dobré využít každou příležitost, kdy se může člověk zasmát.

(es)

 

DODATEK
Praobyvatelé Ameriky odjakživa pokládali smích za nejlepší medicínu. Léčitelé rozesmávali pacienty, aby se zlí duchové, původci všeho zla, dali na útěk.