ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Ze světa medicíny

  • Databáze informací:
view counter

Vakcína proti chřipce. V prvých dvou měsících po sezónním očkování proti chřipce výrazně klesá riziko mozkové příhody - alespoň tomu tak nasvědčuje studie provedená britským Národním institutem pro zdravotní výzkum. Mezi očkovanými byl úhrn mozkových příhod o dvacet procent nižší, než by se statisticky dalo předpokládat. Tento rozdíl byl navíc významnější u těch, kdo se nechali očkovat na začátku sezóny než u těch, kdo tak učinili později. Vědci předpokládají, že mrtvici v některých případech spouští právě chřipka, i když přesný mechanismus zatím není znám.

 

Televize zvyšuje riziko plicní embolie. Kdo vysedává před obrazovkou pět a více hodin, vystavuje se dvojnásobnému riziku, že zemře na plicní embolii (tzn. ucpanou tepnu v plicích) ve srovnání s těmi, kdo takto tráví 2,5 hodiny denně nebo méně. Průměrný Evropan sleduje televizi téměř čtyři hodiny denně, v některých zemích - například v Rumunsku nebo Srbsku - je dokonce překročena v průměru pětihodinová hranice. Tvorba krevních sraženin je přitom spojena právě s dlouhým sezením.

 

Návštěvami proti depresi. Čím častěji se senior vídá se svými přáteli a příbuznými, tím menší je u něj pravděpodobnost vzniku deprese. Podle studie 11 065 účastníků trpěli z těch, kdo se alespoň třikrát týdně scházeli se svými známými, depresí 6,5 % , zato z těch, kdo společensky žili jen jednou za několik měsíců nebo méně často, trpělo depresí 11,5 %.
(ksa)