ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Zimní spánek medvědů

view counter
Embed from Getty Images

Když medvěd hnědý upadne do příslovečného zimního spánku, poklesne jeho tělesná teplota téměř na teplotu okolního prostředí. Četnost srdečních tepů se zároveň sníží desetkrát až čtyřicetkrát a látková výměna dokonce dvacetkrát až stokrát. V těle medvěda působí ještě málo prozkoumaný mechanismus, který zabraňuje zmrznutí i při velmi nízkých teplotách.

Zimní spánek savců se od spánku nižších živočichů výrazně liší tím, že v této době probíhá v jejich organismu fyziologická příprava k rozmnožování. Kromě toho však může savec v zimě spát nebo bdít. Například ježky, kteří zalehnou k zimnímu spánku, není možné probudit žádným způsobem, ale hnědé medvědy ano. V brlohu navíc medvědice rodí a kojí mláďata.

Zimní odpočinek medvědů je tedy přerušovaný a energeticky výhodnější než nepřetržitý. Fyziologická reakce medvěda na zimní spánek je podobná reakci lidského organismu při hladovění. Ovšem to probíhá během zimního spánku zcela ideálně. Oproti tomu hladovějící člověk i na lůžku ztrácí všechny rezervy, zejména tukové, což oslabuje jeho svalstvo. U medvědů k takovým narušením organismu nedochází, třebaže silně ztrácí na hmotnosti.

(vel)