Pět Tibeťanů představuje velmi účinnou sestavu cviků, při jejichž provádění se stimulují základní energetická centra v těle. Nárůst vnitřní energie způsobuje celkovou vitalitu organismu, zpomalení stárnutí, účinnou prevenci chorob. Cvičení pravděpodobně vyvinuli buddhističtí mniši z tibetského kláštera Šangri-La a kořeny mají v józe.
Cvičení a zdraví
Pravidelné cvičení Pěti Tibeťanů příznivě ovlivňuje pohybový aparát, zlepšuje pevnost kostí, celkové držení těla, psychiku. Příznivě působí na činnost žláz s vnitřní sekrecí. (Jestliže nejsou hormonyv optimální hladině, je člověk náchylnější k onemocnění.) Podporuje správné dýchání, odbourává stres, přispívá k pozitivnímu vnímání života.
Než začneme cvičit
Co je dobré vědět, než začneme. Před vlastním cvičením Pěti Tibeťanů je vhodné tělo připravit, dobře se rozcvičit a protažení soustředit na oblast páteře, zádového svalstva. Důležité je naučit se dýchat plynule, pomalu, do hloubky. Účinek cvičení se dostaví tehdy, jestliže se cvičení věnujeme pravidelně, nejlépe každý den. Mezi jednotlivými sériemi cviků uděláme vždy krátkou přestávku. Při vlastním cvičení se doporučuje vizualizace, to znamená zapojit při cvičení i mozek. Představujeme si, jak cvičením tělo mládne, člověk je plný síly, vitality, pozitivní myšlení je předpokladem úspěšné regenerace celého organismu. Nikdy necvičíme hned po jídle.
Pět Tibeťanů
1. Postavte se na podložku a rozpažte ruce tak, aby byly rovnoběžně s podlahou. Cílem cvičení je otáčet tělem ve směru hodinových ručiček. Za jeden cvik se považuje jedna otáčka. Jestliže se při cvičení dostaví pocit závrati, je dobré najít si před sebou bod a na ten se soustředit po dobu cvičení.
2. Lehněte si na záda, zpevněte zadeček. Paže leží podél těla, dlaně směřují k zemi. Při nádechu zdvihněte hlavu a tlačte bradu k hrudníku. Současně zdvihněte nohy do svislé polohy, záda přitom musí zůstat na podložce, kolena natažená. Při výdechu pomalu položte na zem hlavu i nohy a připravte se na další opakování.
3. Klekněte si na podložku, tělo musí být vzpřímené, opírejte se o prsty na nohách. Hlavu skloňte dopředu, bradu tlačte na hrudník. Při nádechu opatrně zaklánějte hlavu tak daleko, kam vás páteř pustí, a nezapomeňte se opřít rukama o stehna. Při výdechu se vraťte do výchozí pozice.
4. Sedněte si se vzpřímenými zády na podložku s nataženýma nohama před sebou, chodidla jsou od sebe asi třicet centimetrů. Ruce položte dlaněmi na zem vedle zadečku. Skloňte hlavu dopředu, bradu přitlačte na hrudník. Při nádechu pomalu zakloňte hlavu a zároveň zdvíhejte tělo na narovnaných ramenech.Trup a stehna budou rovnoběžně se zemí, ruce a lýtka jsou kolmo k zemi. Tato poloha připomíná stůl.
5. Lehněte si na zem tváří směrem k zemi, opřete se o natažené ruce, prsty na nohou jsou ohnuté. Ruce i nohy jsou od sebe vzdálené asi na šířku ramen, ruce a nohy jsou natažené, páteř prohnutá. Opatrně zakloňte hlavu co nejvíce dozadu. Při nádechu zdvihněte tělo v bocích, aby vytvořilo písmeno V. Současně skloňte hlavu dopředu, bradu přitlačte na hrudník. Při výdechu nechte klesnout tělo do výchozí polohy.
(pru)
DODATEK
Podle východní medicíny jsou v těle energetická centra – čakry – , které připomínají rotující vír energie. Jestliže je v těchto centrech dostatek energie, navzájem spolupracují, člověk je celkově zdravý. Pokud někde tok energie vázne, nebo je jí příliš, mohou se přihlásit choroby, zdravotní potíže.