ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Jaroslav Cita

(kreslíř, animátor a grafik)

 

Narodil se 20. srpna 1926 ve Vysokově u Náchoda jako syn železničáře a textilní dělnice. Měšťanskou školu  vychodil uprostřed války roku 1941. Tato ponurá a v mnohém okleštěná doba jej přinutila vyučit se příručím v železářském obchodě Josef Rousek a synové, Nové Město nad Metují. Vstup do života začal totálním nasazením v továrně na opravu letadel. Již v roce 1947 měl jasno, že chce pracovat v kresleném filmu.

Tento sen se mu však vyplnil mnohem později až v roce 1974. Mezitím vrchovatě plnil touhu bavit lidi jako muzikant, malíř, filmař, humorista, spisovatel pohádek a knih pro děti, autor estrádních scénářů a tvůrce užité grafiky. Nejplodnějším obdobím pro něho byla léta 1947 – 1974, kdy pracoval jako malíř a návrhář v propagačním oddělení náchodské gumovky RUBENA.

Jako autor kresleného humoru spolupracoval s desítkami redakcí, převážně vojenského charakteru. Chtěl totiž být důstojníkem, osud jej však zavál do řad nevojáků.

Od svých čtyř let těžce marodil s uchem a když dorostl do let odvedenců prodělal náročnou operaci středního ucha. Přestal slyšet basy svého milovaného akordeónu a musel se podrobit podmínkám pozměněného života.

 

   

 

V roce 1964 natočil amatérskou osmičkou svůj první kreslený film „Černoch“. Byla to nová práce pro dlouhou řadu následujících let. Dnes má v seznamu vepsáno 200 animovaných filmů, z nich 113 profesionálních ve studiu kresleného filmu na Barrandově, kam jej roku 1974 přivedl šéfdramaturg Jan Poš. Celá řada amatérských snímků získala přes sto ocenění na zahraničních festivalech. V Praze a Ostravě natočil stodílný večerníček „SLIMÁČEK MAŤO a SKŘÍTEK KLINČEK“. Byl snímán opačnou technikou než klasický kreslený film. Na řadě nedostatků se výrazně podepsala tehdejší doba, například nedostupností potřebného materiálu.

Seriál zakoupila Slovenská televize Bratislava, kde je dodnes promítán. Autor už dnes pomalu ztrácí přehled nad tisíci výtvory v užité grafice. Jeho kolekce krajin přesáhla číslo 4 000. Jde převážně o akvarely, které roku 1992 slavily zasloužený úspěch na výstavě v Anglii. Desítky tuzemských výstav jsou dokladem kvality a zájmu o autorovu tvorbu. Nikdo ho nic neučil, všeho dosáhl svojí pílí a houževnatostí. Tomuto hledání obětoval celý svůj život. Právě proto zaslouží Citovy plody naší pozornosti…


 

V případě zájmu o některý z uvedených originálů pana Jaroslava City zašlete objednávku na e-mail: doplnek@doplnek.com.

 

Do objednávky uveďte přesnou adresu a případně telefonní číslo. Nezapomeňte uvést číslo obrázku. Zásilka Vám přijde poštou na dobírku. (Výsledná cena zásilky = cena obrazu + poštovné dle ceníku ČP.)
 


Zde si můžete prohlédnout galerie
 

Krajiny

Dětské motivy 1

Dětské motivy 2

Dětské motivy 3

view counter