Informace o podnikání, penězích, cestování, sportu, výzkumu, zahraničních zprávách
Menu
  • Homepage
  • Partneři
  • Podnikání
  • Peníze
  • Cestování
  • Sport
  • Výzkum
  • Zahraniční
Menu
Kdo Postavil Jeskynní Komplex Longyou?

Kdo Postavil Jeskynní Komplex Longyou?

Posted on March 15, 2016December 17, 2019 by jaroslav

Kolem jeskynního komplexu Longyou v Číně se vynořuje mnoho záhad, na které věda nezná odpověď. Mnozí tvrdí, že v čínském podzemí se ukrývá osmý div světa.
Jeskyně Longyou se nachází poblíž vesnice Š´-jen Pey-cchun v čínské provincii Zhejinang. Jeskynní komplex se skládá ze 36 sálů, kamenných mostů i bazénů. Přesto, že dnes udivuje vědce z mnoha oborů, upadl na mnoho staletí v zapomnění. Až v roce 1992 ho náhodou objevil jeden místní zvědavý venkovan.

 

Práce pro tisíce lidí

Jeskyně jsou vybudovány do poměrně tvrdého prachovce (siltovce) do hloubky kolem 30 metrů, mají rovné stěny a stropy, které jsou podepřeny vysokými kamennými pilíři (10 metrů vysokými). Bylo odhadnuto, že aby něco takového mohlo vzniknout, muselo být vytěženo kolem milionu kubických metrů horniny. Vědci vypočítali, že tu po dobu šesti let, ve dne v noci, muselo pracovat kolem tisíce lidí. V úvahu brali jen hrubou manuální práci a do výpočtů nezahrnuli jemnou, precizní a symetrickou výzdobu jeskynních prostor. Tedy objem vynaložení práce byl de facto větší. Podíváte-li se na obrázky, uvidíte, že jeskyně s tesanými stěnami a stropy, vysokými sloupy a kamennými schodišti jsou velmi prostorné, členité a obsahují mnoho zvláštních struktur.

 

Nezachovaly se žádné písemné zprávy

Vědci nejenže neví, ale ani netuší, jaké metody a technické prostředky tehdejší stavitelé používali, protože v jeskyních nebyl nalezen ani jeden zapomenutý pracovní nástroj. A co je ještě velmi udivující: nikde nebyla nalezena stopa po nějaké stavební činnosti. I když bylo manipulováno s milionem kubíků kamene. A zvláštní je také to, že o tak velkém komplexu, jehož výstavba představovala gigantické množství práce a musela trvat řadu let, se nenašla v historických pramenech ani zmínka.

 

Jakou mají linie symboliku?

Každá jeskyně je od podlahy až ke stropu pokryta paralelně uspořádanými liniemi, které jsou vytesány v přesných a pravidelných odstupech do každé stěny i kamenného sloupu. Ale proč? Jednalo se o nějakou symboliku? Nevíme. S podobným jednotným dekorem je také vyzdobena keramika, která byla nalezena v okolní lokalitě a pochází z doby 500 až 800 let před Kristem.

 

K čemu sloužila podzemní jezera?

Když byly jeskyně poprvé objeveny, některé jejich prostory byly zaplaveny vodou, která tu patrně stála velmi dlouho. Teprve poté, co se vodu z jeskynních prostor podařilo odčerpat, se zjistilo, že nejde o přírodní jezera podobná těm, která se nacházejí v přilehlé oblasti a jež místní nazývají ,bezednými rybníky´. Ty jsou totiž velmi hluboké a rybami se to v nich doslova hemží. Jenže v neméně hlubokých jeskynních jezerech nebyla objevena ani jedna ryba a stejně tak žádná jiná známka vodního života. Přitom voda v jezeře byla tak průzračná, že bylo jasně vidět až na samé jeho dno. Dlužno dodat, že dosud byly zpřístupněny pouze dvě jeskyně. Ostatní Číňané stále zkoumávají a očišťují.

 

Proč jsou jeskyně tak zachovalé?

Záhadou také zůstává fakt, že vzhledem k tomu, že okolní krajinu poznamenaly v posledních staletích četné povodně, kalamity a války, podzemní jeskynní struktury zůstaly po dvě tisíciletí naprosto nedotčené! Prý zde nenajdeme žádné známky kolapsu, nebo hromady sutin ani jiná poškození. Je to tím neuvěřitelnější, že stěny jeskynních sálů jsou tenké jen 50 centimetrů.

 

Čím si dělníci při práci svítili?

Protože se jeskyně nachází dosti hluboko, museli si dělníci na práci svítit. Ale čím, když nepoužívali oheň? Jia Gang, profesor na univerzitě v Tongji, řekl: „Museli tam mít lampy, protože vchod do jeskyně je velmi malý, takže sluneční paprsky mohly proniknout do jeskyně jen omezeně. Když se pak sešlo hlouběji, světlo zesláblo a na dně jeskyně stěží mohlo být něco vidět. Ale má to jeden háček. Před dvěma tisíci lety lidé uměli svítit jedině loučemi. A v jeskyni nebyly nalezeny žádné stopy po ohni ani kouři. Někteří lidé se domnívají, že tyto podzemní prostory vytvořili mimozemšťané nebo ještěří bytosti.

 

Mělo být dílo zapomenuto?

Pozoruhodné je, že všech 36 jeskyní se nachází na ploše pouhého jednoho kilometru čtverečního. Vzhledem k tak velké hustotě, tenkým zdem i tomu, jak si jsou jeskyně podobné, je zvláštní, že nebyly propojeny. Zdá se, že záměrem jejich stavitelů bylo postavit je odděleně. Proč? To je další nezodpovězená otázka. A navíc je podivné, že v Číně s pět tisíc let starobylou kulturou bylo tak významné dílo zapomenuto. Nebo mělo být zapomenuto?

 

Kdo byli stavitelé?

Někteří vědci prohlásili, že je nemožné a nelogické, aby si tak obří úkol na sebe dobrovolně naložili prostí venkované. Pouze nějaký mocný vládce nebo mocenská skupina mohla zorganizovat tento mamutí projekt, který si v ničem nezadá s Velkou čínskou zdí, jež nechal postavit čínský císař na obranu své země. Má to ovšem jeden háček. Jestliže císař stavbu jeskynního komplexu nařídil, proč neexistuje žádná písemná zmínka?

 

Dokonalá přesnost bez nákresů?

Jeskyně si jsou neskutečně podobné, vždy jde o velké sály s menšími místnostmi okolo, které se vyznačují rovnými stejně silnými stěnami a ze zřetelnými hranami a rohy. Přitom jsou jeskyně od sebe oddělené, takže stavitelé nemohli vidět na čem pracují ti vedle. Kdyby se stěny probouraly, linie vytesané do stěn by na sebe paralelně navazovaly. K tomu dělníci potřebovali pokročilé měřicí přístroje. Yang Hong Xun z Archeologického institutu Čínské akademie sociálních věd, prohlásil: „Museli mít k dispozici nějaké nákresy vyznačující velikost a prostorové umístění i vzdálenosti mezi jeskyněmi.“ Logicky každého napadne, k čemu jeskynní komplex sloužil. Na tuto otázku se nenašly přesvědčivé odpovědi. Všechny hypotézy a teorie byly vyvráceny. Na celé věci je nejpodivuhodnější, že nikde v jeskyni se nenašly stopy po lidské činnosti.

 

A co záhadologové?

A aby těch otazníků nebylo málo, přišli se svou troškou do mlýna i záhadologové. Všimli si, že se jeskyně leží u 30. stupně severní šířky, kde se nacházejí všechna centra starých civilizací, egyptské pyramidy, Noemova archa, Himálaj a také Bermudský trojúhelník. A tedy babo raď…
(kýr)

Český Hotel

Recent Posts

  • JIŘÍ HRUŠA – dobrý člověk
  • TIENS – čínská medicína, poradenství o zdraví
  • Texpro, s.r.o. – Komplexní ICT služby nejen pro firmy
  • STUDIO RELAX – masáže, kosmetika, nordic walking
  • STUDIO EVA – relaxace, masáže, energie a zdraví
April 2021
MTWTFSS
« Sep  
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Categories

  • Cestování
  • Partneři
  • Peníze
  • Podnikání
  • Sport
  • Uncategorized
  • Výzkum
  • Zahraniční
©2021 Informace o podnikání, penězích, cestování, sportu, výzkumu, zahraničních zprávách | Built using WordPress and theme by Superb