ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Byliny proti křečovým žilám

Křečové žíly neboli varixy je onemocnění žilní stěny, kdy svalovina hladkého zde se nacházejícího svalstva povoluje, zvětšuje se lumen žíly a takto vzniká porucha zpětného toku krve v žilách směrem k srdci. Mnoho lidí, kteří trpí křečovými žilami v oblasti dolních končetin, mají i hemoroidy, což je rozšíření „zlaté žíly“, která se nachází v oblasti konečníku. Při poruchách jater dochází navíc ke vzniku tzv. jícnových varixů. Na takto postižených místech se objevují tmavé skvrny, které poukazují na poruchu prokrvení v této oblasti. Dlouhé stání, ponožky se škrtící gumou, úrazy v oblasti takto trpící končetiny, nadváha,  to vše jsou spolufaktory na vytváření varixů. Na končetinu postiženou křečovými žilami je vhodné si dát elastické obinadlo, ale nejprve končetinu zvednout alespoň na tři minuty, potom teprve přiložit elastický obvaz nebo natáhnout elastickou punčochu. Na noc se obvaz musí sundat. Přes den je potřeba co nejvíce chodit a pohybovat se.

view counter


 
K povzbuzení žilní stěny jsou vhodné některé bylinné čaje. Při nezanícených varixech k vnitřnímu užití doporučuji tyto léčivé rostliny:
1. Nálev z listů lísky obecné, kdy dvě vrchovaté polévkové lžíce této drogy spaříme v půl litru vody a necháme dvě hodiny vyluhovat. Popíjíme čtyřikrát denně půl šálku, nejlépe před jídlem.
2. Nálev z nati pohanky připravíme následovně: dvě polévkové lžíce spaříme 500 mililitry vařící vody a po dobu třiceti minut vyluhujeme. Popíjíme čtyřikrát denně půl šálku, nejlépe před jídlem.
3. Bílý vnitřek z plodu kaštanu (maďar jírovec) dáme do 500 ml vody, povaříme asi jednu minutu a necháme vyluhovat po dobu čtyřiceti minut. Popíjíme vlažné, čtyřikrát denně půl šálku, nejlépe před jídlem a na noc.
Zanícené žíly musí vždy zavčas ošetřit lékař. Zevně si můžeme dopřát na křečové žíly i obklady obsahující nať pelyňku pravého, kdy čerstvě natrhaná nať se roztluče v hmoždíři, v poměru jedna polévková lžíce smíchaná s jednou lžící kyselého mléka. Vzniklou hmotu zabalíme ve stejnoměrné vrstvě do připravené gázy a přikládáme na dobu jedné až dvou hodin denně na postižené místo. Činíme tak po dobu jednoho týdne. Některým jedincům může dělat dobře přikládání na plátky rozkrájeného rajského jablka na jednotlivé varixy v oblasti dolní končetiny.

MUDr. Jan Miklánek