Chytrý špičkový marketing.
view counter

Zahrada v prosinci

 

view counter

Pokud není sníh, můžeme pracovat na zahradě i v prosinci. Prohlédneme ploty, aby zajíci a drobná zvěř nemohli do zahrady. Občas zkontrolujeme uložené ovoce a zeleninu. Zameteme chodníčky. Můžeme se pustit do oprav nářadí, uložení hadic.

 

Ovocná zahrada
Odstraňujeme ze stromů plesnivé a seschlé plody, odlupující se kůru, mech, lišejník. Pro jarní roubování si můžeme nařezat peckoviny. Vhodné letorosty by měly být cca 30 cm dlouhé, zdravé, z vnější  strany koruny stromu. Nejlépe je položit je vedle stromu, přikrýt listím a sněhem a na jaře je zapíchnout do země. Rouby nezačnou rašit a vydrží až do července.
 

Zeleninová zahrada
Na záhoně je ještě zelenina, jako například kadeřávek, špenát, cibule, petržel, růžičková kapusta, zimní salát. Doma za oknem můžeme pěstovat řeřichu, která je bohatá na vitamín C. Dokončujeme hnojení a rytí záhonů. Léčivé rostliny chráníme chvojím a listím. Připravujeme zeminu pro pařeniště.
 

Okrasná zahrada
Nadbytečný sníh z korun okrasných dřevin musíme setřásat.

Pivoňky, hortenzie, tulipány, lilie, trvalky sázené na podzim, citlivější rostliny musíme zastínit nebo něčím zakrýt, pokud na nich leží sníh, není zakrývání nutné. Zahrady zdobí suché květy okrasných travin, stálezelené dřeviny. Koruny okrasných dřevin bychom měli stáhnout než přijde první sníh. Dokud nemrzne zaléváme listnaté a jehličnaté dřeviny. Zavlažujeme dvouletky a trvalky. Můžeme vysévat trvalky, které v květináčích dáváme do země. Můžeme nařezat „barborky“  a tím urychlíme květy na vánoční období.  Vhodné stromy jsou třešně, višně, zlatice aj.

 

        Červená řepa   zdroj křemíku (je důležitý pro tvorbu a pevnost vazivových tkání a kostí, elasticitu a zdraví cévních stěn a v neposlední řadě pružnost a mladý vzhled pokožky, pevné vlasy a nehty. Křemík  podporuje regeneraci celého organismu, zpomaluje stárnutí). Dále kyselina listová. Kombinace vysokého obsahu křemíku a kyseliny listové dělá z řepy snad nejlevnější, běžně dostupnou omlazovací kúru

Léčivé rostliny a jejich využití v kuchyni: Tymián -  při  nachlazení, zánětu průdušek, k uvolňování křečí a pomáhá při revmatismu. Známé jsou také jeho desinfekční účinky. Podporuje zažívání.

Zapečené lilky - 2 lilky, 4 rajčata, 10 žampiónů, 1 velká cibule, 1 dcl olivového oleje, 20 dkg nivy, 10 dkg tvrdého sýra, hrst najemno nakrájeného čerstvého tymiánu, sůl, pepř

Lilky nakrájíme na  kolečka, posolíme a zakapeme olivovým olejem. Zapékací mísu vymažeme olivovým olejem a dáváme do ní plátky lilků, pak plátky žampiónů, rajčat a cibule, zasypeme nastrouhanou nivou a posypeme čerstvým tymiánem. Opakujeme, dokud nespotřebujeme připravené suroviny.  Nakonec zasypeme strouhaným tvrdým sýrem a pečeme v troubě dokud  sýr nezezlátne.

Naďa Hlávková