Chytrý špičkový marketing.
view counter

Ostruha na patě

view counter

Jednou jsme potkali paní a ta se nás ptala, protože věděla, že se věnujeme reflexní terapii, co bychom jí poradili na bolavou patu. „Už nemůžu kvůli bolesti ani pořádně chodit. Začalo to předevčírem a pata při každém kroku strašně bolí.“ Jelikož to bylo u lesa, tak jsme jí v rychlosti doporučili, že si musí mačkat reflexní plošku SI skloubení a PC svalu. Nedalo nám to, a tak jsme se k ní sehnuli a obě plošky ji pořádně promačkali hned na místě.

S překvapeným úsměvem nám oznámila, že se jí bolest v patě zmírnila. Pak jsme ji ještě řekli o blokaci v páteři, zejména krční, což okamžitě potvrdila a na informaci o tom, že pata reflexologicky představuje pánevní oblast se nám svěřila, že měla rakovinu v děloze a podstoupila operaci a ozařování. Pak si ještě vzpomněla na to, že již před deseti lety měla tyhle ostruhy a tenkrát jí doktoři pomohli ozařováním.

Příčinu těchto potíží vidí medicína v nevhodné obuvi, nadváze a dědičných předpokladech. Vysvětlení se ještě hledá v zánětu okolních šlach, kupříkladu achillovky.

Reflexologicky však pata jednoznačně představuje pánevní oblast a jakékoliv problémy zde se projevují v příslušných reflexních ploškách. Ještě před vznikem potíží v pánvi je původní příčina v blokaci krční a následně i spodní části páteře. V pánvi, která se takhle octla v energetickém stínu, pak snadno dochází k degenerativním procesům. Je možné sledovat ještě původnější příčiny tohoto procesu, a to v psychice. Je to hlavně napětí v partnerských vztazích, ztráta milované bytosti a podobně.

V nevhodné obuvi je určitě také velký podíl na tomto onemocnění. Nemusí to být pouze úzké lodičky na vysokých podpatcích, ale i špatně vyformovaná vložka v botě. V současnosti testujeme sami na sobě a pozorujeme i na našich klientech blahodárný účinek Hanákových zdravotních bot. Speciální upravené stélky s jamkami pod hlavními klouby palců dělají s celým tělem divy. V souvislosti s bolavou patou je to hlavně vrácení os kotníků zpět do správné pozice. Tím se zlikviduje zvýšené napětí ve vazech v okolí pat. Více o tom je možné se dovědět na www.botyhanak.cz.   

 

 

Reflexologickým postupem odstraníme příčinu

Pokud je ostruha na patě čerstvou záležitostí a nedošlo ještě ke ztvrdnutí vazů, je pomoc reflexní terapií velmi účinná a rychlá. Je třeba střídavě promačkávat reflexní plošky SI skloubení a PC svalu až do doby, kdy se z těchto míst neztratí bolest. Výhodné je aplikovat na postiženém celou technologii Patakyových, ve které se systematicky a postupně uvolňují strukturální poruchy. Účinek je pak téměř stoprocentní, co můžeme kdykoliv dokázat v praxi. V případě, že je ostruha na patě delší dobu a bolestivé zatvrdliny je už možné nahmatat, může trvat i několik týdnu do odeznění nepříjemných bolestí.  Jak najdeme SI skloubení a správně ho promačkáme? RP je asi v poloviční vzdálenosti mezi vnějším kotníkem a spodním okrajem paty. Směr přítlaku je veden ne kolmo na povrch kůže v daném místě, ale šikmo pod hlezenní kost jako by ji chtěl palec podebrat. Prsty jsou přitom opřeny o nárt a slouží palci jako opozice, aby bylo možné vyvinout potřebný přítlak. Velmi přitom záleží na plynulosti stlačení. V žádném případě to nesmí být náhlé „ďobání“. Musíme si uvědomit, že bolest v reflexní plošce je vlastně křečovitost a ta by se rychlým mačkáním mohla ještě zhoršit. Naopak „laskavě-vlezlý“ hmat ji postupně pěkně uvolní.

 

PC sval se nachází v podobné pozici, ale na vnitřní straně chodidel. Mačkání může kromě PC svalu zahrnout i spodní část páteře (kostrč a kříž). I v tomto případě palcem působíme šikmo pod hlezenní kost. Jinak to bude mít menší účinnost.

Měli bychom se naučit svá chodidla vnímat jako kontrolní systém, který včas upozorňuje na hrozící nemoci. Konkrétně u pat to nemusí být pouze ostruhy, které signalizují dysfunkce v pohlavní sféře. Podobným signálem už může být ztvrdlá, nebo popraskaná kůže na patách, mozole, bradavice, hrčky. Například citlivé prsty reflexního terapeuta dokážou objevit na vnitřních stranách pat myomy v podobě uzlinek nebo malých bulek. Většinou se tyto signály objevují mnohem dříve, než člověk takzvaně onemocní. To znamená, že při včasných opatřeních je možné se snadněji a mnohem dříve vrátit zpět ke zdraví. Například již vzpomínaný děložní myom je možné velmi snadno léčit úpravou životosprávy (vynechat mléko, mléčné výrobky, hlavně jogurty, sladkosti a cukr, kávu s mlékem apod.) a masírováním reflexních plošek dělohy, slinivky, dvanácterníku a páteře. Kromě toho je třeba přehodnotit partnerské vztahy a být přitom k sobě velmi upřímný.

Ostruhy na patě jsou určitě nepříjemnou záležitostí, ale měli bychom se v tom případě zachovat tak, jako když se rozsvítí kontrolní světlo na palubní desce, oznamující, že určitá součástka potřebuje opravu. Skutečnou léčbou pak není vyloupnutí, nebo zakrytí kontrolky, ale každodenní reflexní terapie, změna životního stylu a práce s psychikou. Nebo by se snad daly ostruhy využít při jízdě na koni?

Beáta a Julius Patakyovi