Chytrý špičkový marketing.
view counter

Bylinářova poradna

view counter

V zimním období a o Vánocích zvláště mě přepadá často depresivní nálada. Vzpamatuji se zase až na jaře. Nevíte o nějaké bylině, která by mi pomohla?

Pokud pomineme tzv. exogenní deprese vyvolané např. smutkem ze ztráty blízké osoby, zaměstnání či samoty, je jasné, že příčinu tohoto nepříjemného stavu musíme hledat kdesi uvnitř. Na vině může být

nedostatek světla, respektive vitaminu D, který tělo získává skrze kůži právě díky slunečnímu záření.

 

Domnívám se však, že za mnoho depresí si můžeme nevědomky sami. V čase prodlužujících se večerů totiž sáhneme mnohem častěji po nějaké té sladkosti (a co teprve vánoční cukroví!) a nebezpečně tak okyselujeme svůj organizmus. Na jaře a v letním čase máme více pohybu i čerstvé zeleniny a ovoce, které přebytečné kyseliny dokáží neutralizovat. V zimním období nezbývá než si více hlídat svůj jídelníček. Místo čokolád a jiných sladkostí je lepší sníst nějaké sušené ovoce (křížaly), nebo si připravit nějaké zdravé mlsání sám za pomoci makrobiotické kuchařky. Při překyselení dochází k přemnožení kvasinek, které následně otravují mozek svými toxickými metabolity. Taktéž existuje přímá souvislost mezi přetíženou slezinou (anglicky spleen) a depresivními stavy. Vynikajícím léčebným prostředkem je v tomto případě čaj z kapradiny jelení jazyk. Dále mohu doporučit pravidelné užívání vlaštovičníkového extraktu a jiných hořkých bylin, které s úspěchem používali během zimy již naši předci – měsíčku, pelyňku, smetanky, benediktu,
hořce… Vyzkoušet můžete i některé z prověřených nervových směsí jako je elixír Neuren či samostatné adaptogenní byliny jako je klanopraška, rozchodnice či maralí kořen. Hormon dobré nálady – serotonin najdete v oranžových plodech rakytníku, který je účinný ve všech možných podobách od šťávy přes kompot až po likér. Při nejtěžších formách deprese se osvědčuje extrakt z třezalky, důležité je pravidelné užívání 3x denně. Při depresi se snažte dostat ven na vzduch, provádějte dechová cvičení, dopřejte si horkou lázeň či saunu. Při nespavosti a úzkostných stavech vyzkoušejte čaje nebo extrakty z kozlíku, meduňky nebo levandule, případně i elixír Hypnosan.

  

Mému desetiletému synovi byla diagnostikována Crohnova choroba. Které přípravky by pro něho byly nejvhodnější?

Klasická léčba tohoto poměrně závažného onemocnění se pomalu začíná měnit k lepšímu a od pouhého pasivního sledování nemoci a nevratných operativních zákroků v nejpostiženějších částech střeva začínají lékaři konečně pátrat po skutečných příčinách a možných alternativních řešeních. Vzhledem k tomu, že se jedná o autoimunitní poruchu, s bylinami je třeba pracovat velmi opatrně. Každé nepromyšlené zvýšení imunity může zhoršit zánětlivé stavy. Osvědčenou a bezpečnou bylinou je v tomto případě především kopretina řimbaba. Ideální formou je extrakt užívaný dlouhodobě. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat celému střevnímu traktu. Pacient se musí důsledně a zodpovědně vyhýbat všem potravinám, které ve střevě snadno zahnívají či kvasí. Na prvním místě to je rafinovaný cukr a alkohol, dále veškeré kynuté pečivo (droždí), hroznové víno a sladké ovoce. K nežádoucím buněčným mutacím přispívá významně masitá strava, zejména červené maso. Pokud jíme pravidelně maso, tak bychom vždy měli následně zařadit alespoň jeden bezmasý den na regeneraci střevní tkáně. Alespoň dvakrát do roka doporučuji zařadit ozdravnou šestitýdenní čistící kúru pomocí elixíru Fungilen. Co se týče zastavení destruktivních imunitních procesů, z praxe mohu potvrdit, že toho lze dosáhnout pomocí přírodních imunostabilizačních látek, jež jsou obsaženy v houbách. Je třeba zvolit přípravky s dostatečnou koncentrací glukanů, např. elixír Imunex nebo čistou sušenou houbovou biomasu. Tabletové přípravky jsou poměrně drahé a navíc obsahují zbytečné balastní látky, různá pojiva, konzervanty a stabilizátory.

Martin Kolár
Přípravky uváděné v poradně zasíláme poštou,
ceník naleznete na: www.novyobzor.cz,
(na Slovensku: www.elixiry.sk, tel. 0949 373 272).
Lexikon zdraví Martina Kolára nabízíme
za cenu 100 Kč + poštovné. Informace a
objednávky na tel. 604 729 587 nebo
mailu: agentura@novyobzor.cz,
sem můžete posílat také své dotazy.