Chytrý špičkový marketing.
view counter

Příčiny chrapotu

view counter
Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro hlas je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý

dušný chraplavý hlas. Každý člověk prodělá chrapot několikrát za život, zpravidla při zánětech horních cest dýchacích (při nachlazení). Chrapot v těchto případech zpravidla začne náhle a po několika dnech opět rychle odeznívá. Pokud však přetrvává déle, může být příznakem vážného onemocnění, proto je nutné vyhledat odborného lékaře.

 
Co je příčinou ?
Nejčastěji jsou to onemocnění, která postihují přímo hlasivky. Jde především o již zmíněný akutní zánět hrtanu, kdy se zánět rozšíří z nosu (při rýmě) nebo z hltanu (při faryngitidě - bolestech v krku) na hlasivky, které v důsledku zánětu zbytní. Dále může jít o zánět chronický trvající týdny až měsíce, vyvolaný zvýšenou hlasovou námahou nebo dýcháním ústy při zhoršené nosní průchodnosti. K prosáknutí hlasivek a změně hlasu u žen může docházet i při hormonálních změnách v těhotenství nebo při užívání mužských pohlavních hormonů a anabolik. Otok hlasivek se objevuje například při snížené funkci štítné žlázy. Další častou příčinou chrapotu jsou otoky hlasivek (u moderátorů nebo kuřáků), polypy na hlasivkách, zpěvácké uzlíky (při špatné technice zpěvu nebo u dětí, které často křičí), nezhoubné nádory nebo předrakovinné změny na hlasivkách. Závažnou příčinou chrapotu jsou zhoubné nádory. Zvláštní příčinou chrapotu je nepohyblivost hlasivky při porušení nervu, který ovládá svaly hrtanu. K této poruše může dojít následkem poranění nervu při některé operaci.
 
 
Jaké jsou možnosti léčby ?

Léčba chrapotu závisí na jeho příčině. U akutních zánětů dýchacích cest se doporučuje klid na lůžku, teplo, dostatečný přísun tekutin, užívání léků proti kašli, zvlhčování vzduchu v místnosti, inhalace, léky proti otokům a při bakteriálních zánětech antibiotika. Inhalaci si můžeme připravit tak, že svaříme Vincentku, jinou minerální vodu nebo pitnou vodu s přídavkem směsi solí sodíku a vzniklé páry vdechujeme. V ostatních případech patří léčba do rukou odborného lékaře.

 

(vlab)