Chytrý špičkový marketing.
view counter

RESTAUROVÁNÍ JLP – restaurování nábytku

                                                         (Lhotky u Náchoda)

restaurování obnova oprava renovace vyřezávaný empírový klasicistní secesní biedermeier nábytek po babičce šelak politura dýha kostní klíh povrchová úprava historický starožitný starý slohový soustružený zdobený zámecký masivní prvorepublikový zlacený komoda psací stůl skříň malovaný zámecký Starožitnosti starožitný nábytek vosk voskovaný starožitností měkký nábytek historický nábytek restaurování restaurovaný včelí vosk odborné stylový obložení staré dveře trámový strop obložení dveře vyřezávaný smrk obnova původní červotoč škůdce dřevo renovace renovovaný opravy oprava starý původní originální stav historický dobový

Adresa: Lhotky 37, Náchod
E-mail: restaurovani.nabytku.jlp@seznam.cz
Telefon: 608 201 509, 608 859 536

 

Naše dílna byla založena v polovině roku 1996. Od počátku se zabývá restaurováním starožitného nábytku, dveří, obložení stěn, stropů, atd., a to zakázkově. Nábytek lze rozdělit do několika skupin:

Nábytek dýhovaný (tvrdý) - u tohoto druhu je při restaurování striktně dodržován postup původní technologie, nástrojů a materiálů. Je dodržen původní odstín (s patinou), zvláště pak povrchová úprava, což v 99 % je šelaková politůra. Asanace, napuštění vůči škůdcům, je základním úkonem. Nábytek je uváděn do původní podoby vzniku, včetně funkčního využití.

Nábytek dýhovaný (tvrdý) - před     Nábytek dýhovaný (tvrdý) - po

Dveře - zejména se jedná o dveře vchodové,někdy též interierové. Zde je nutné sejmout mnoho nevhodných nátěrů. Zvýšenou pozornost věnujeme konstrukční stránce. Vyměníme vadné díly a doplníme chybějící části dle původní podoby. Jako povrchová úprava je používána současná silnovrstvá lazura.

Dveře - před     Dveře - po

Nábytek malovaný - jde též o nábytek z měkkého masivu, na povrchu je však upraven lidově pojatou malbou. U této skupiny jde o obnovu po truhlářské stránce, následuje asanace a na závěr čištění, minimální retuš, konzervace malby. Nábytek většinou dosahuje značného staří, tudíž je vhodné ponechat značnou patinu.

Nábytek malovaný - před     Jiří Hruša - Já jsem (DVD)Nábytek malovaný - po

Nábytek z měkkého masivu - tato skupina se liší technologií výroby a hlavně povrchovou úpravou, což je fládr nebo nátěr. Zde se restaurování provádí stejně jako u nábytku dýhovaného. Povrchová úprava fládr se však odstraňuje, pokud se nejedná o stylově vzácný kus, a na závěr se upravuje včelím voskem. Odstín si zákazník může zvolit sám dle interiéru. Úpravu funkčního využití zákazník ovlivňuje dle svých potřeb.

Nábytek z měkkého masivu - před     Nábytek z měkkého masivu - po

Dřevěné obložení lze restaurovat přímo v interieru nebo po rozebrání v dílně.

Obecně lze říci, že nábytek lze restaurovat do padesátých let dvacátého století.

Doufáme, že i Vás budeme moci přesvědčit o kvalitě naší práce tak jako mnoho našich spokojených zákazníků v minulosti. Určení předběžné ceny je pro nás samozřejmostí.

 


 

 

V americké televizi dávají seriál, myslím si, že probíhá na kanále “Historie” s názvem “Kings of restorations”. Kdo to neviděl, nevěřil by, co jde udělat z harampádí, vyhozeného často někde u polní cesty, za křovím u lesa, nebo na smetišti, nemluvě o starých a nepotřebných věcech, které mají lidé na půdě, ve sklepě a ve starých stodolách.

Život jde rychle vpřed a nás, konzumenty moderní techniky a hlavně naše chuť pro nové věci nutí se přizpůsobit těmto věcem novým, moderním, které sedí ve výlohách obchodů a volají na nás svým tichým, podmanivým hlasem, vyzývající nás koupit. Věcem, které se zdají být nepotřebné se nikdo nechce věnovat. Prostě se to vyhodí.

Někdy je to lidem líto to jen tak vyhodit, tak to uskladní někde, “pro strýčka příhodu” na půdě. Dělám to i já, děláte to vy, dělá to skoro každý. Že se pak k tomu nikdy nevrátím a tedy nikdy takovou starou šicí mašinu, nebo kus starého nábytku do provozu už nedám, je jisté. Sejde z očí, sejde z mysli. Tak je to s lidmi a tak je to se starým harampádím. Zůstává nám jen pocit, pokud to necháme chátrat někde ve stodole, že jsme to zas tak úplně nevyhodili. Ale jo, vyhodili. Jen si to nepřiznáme.

Této situace využili filmaři v USA a vznikl tak seriál nad míru populární. Jedná se o jednu šikovnou rodinu. Otec, syn a otcův bratr, mimo několik zaměstnanců, kteří sesbírají cokoliv najdou “u cesty”a restaurují tyto věci do původního stavu. Co z toho pak vyleze vás zanechá stát s otevřenou pusou a údivem na obličeji, který se nedá popsat. Tato rodina dokáže restaurovat snad cokoliv. Štěstí mají v tom, že se dosud najdou jiné firmy, které dosud vyrábí náhradní díly, od motocyklů, přes jízdní kola, nebo cirkusové vozíčky, jako i staré šavle, cestovní kufry, školní lavice, mašiny, které sloužily na točení coca coly, čili pokud to nejde vyrobit na koleně, najdou určitě náhradní díl někde v katalogu. A tak ať jmenujete co chcete, tito restaurátoři prostě umí přivést “zpět do života” snad všechno, kromě vzbudit mrtvého.

Ale to neznamená, že to dokáže jenom Američan. Nemylte se. Na Internetu jsem našel firmu, která působí v Čechách. Ano, přímo doma v Česku. Když jsem se podíval na fotky, které vystavují, nevěřil jsem vlastním očím. Jo, zlaté české ručičky, by řekl náš děda.
Restaurování nábytku je jejich specialita a tak mě napadlo, že i v Česku by se měl najít filmař a udělat z takové bohulibé činnosti český serial, který by určitě vzbudil zájem široké veřejnosti. Seriál s názvém: Jak udělat ze starého krumpáče, nový kredenc”. Ne, to je jen pokus o vtip.
Firmu neznám a lidé kteří ji vedou už vůbec ne. Já ani v Česku nebydlím, ale dovolím si je i tak a bez jejich svolení jmenovat, neboť si to určitě zaslouží. Ale nenajdete je jen tak, pokuste se hledat na www.doplnek.com, klikněte si na horní liště na slovo “partneři” a v seznamu všelijakých firem na pravé straně stránky jsou pod jménem “Restaurování JLP”.
Udělat něco tak krásného ze starých kredenců, nebo prohnilých dveří, to vyžaduje trpělivost umění a představivost. Staré kusy nábytku jsou na fotkách jako živé, staré kusy, kterým říkáme vznešeně “starožitnosti” vás oslní. To mohu jen dodat. Milovníci starožitností se vyžijí, ale ne jen milovníci starožitností, každý se musí nad takovým dílem pozastavit.
A tak proto o tom píši. Píši o lidech pro mě neznámých, kterých si však vážím, neboť vracejí “život” tam, kde se život vrátit má. Umění vyrobit vyřezávanou, zdobenou skříň bylo už za dávných dob dost velkým uměním a jen naše zapomnětlivost a touha jít dopředu tohle umění zatlačila do pozadí.

Přál bych si, aby se našel v Čechách filmař, který v takovém umění vidí finanční televizní zisk a hlavně který dokáže vidět to, co vidím já. Seriál by měl úspěch, neboť nic není krásnějšího, než sedět v teple domova a pozorovat, jak se rodí ze “staré babičky krásné mladé děvče”. No jo, přeháním to, vím, ale Restaurování JLP si pozornost určitě zaslouží. Kdo by nechtěl vidět a dokonce se i přiučit, jak se dá bavit po sobotách a po nedělích. Bavit se zdobením naší historie. Našeho, dokonce bych řekl, národního bohatství. Jednou takové věci skutečně vymřou, ale pokud budou žít lidé jako jsou ve firmě Restaurování JLP, určitě nám několik kousků zůstane pro naše vnoučata a jejich potěšení.

 

Frank Krejčí

Převzato z http://frankkrejci.blog.idnes.cz/

 

 

view counter