Mnoho žen v touze po rychlém zhubnutí vsadí na drastické diety, při kterých se většinou dostavuje tak zvaný jojo efekt. To znamená, že po skončení radikálního dietního režimu se shozené kilogramy rychle naberou zpět. Hubnutí je třeba naplánovat jako dlouhodobý proces, při němž úprava jídelníčku jde ruku v ruce s pravidelným pohybem. Jinak se však hubne mladému člověku, kdy je organismus relativně zdravý, jinak po čtyřicítce nebo v menopauze.
Radost z pohybu
Provozovat jakoukoli činnost z donucení zpravidla nepřináší potřebný efekt. O tělesné aktivitě to platí dvojnásob. Z pohybu je třeba mít radost, a proto se s ním musí začít postupně, v malých dávkách ho začleňovat do každodenního programu. Může to být ze začátku svižnější chůze, tanec, desetiminutová rozcvička, pěší chůze namísto používání výtahu. Optimální je věnovat se svému tělu alespoň dvakrát třikrát v týdnu šedesát minut. Pamatujte na to, že není dobré přepínat síly intenzivním cvičením, bez potřebného rozehřátí těla, uvolnění svalů. V opačném případě může dojít k bolestivým svalovým poškozením.
Ve třiceti
Jestliže s aktivním pohybem začínáte, spolu s úpravou stravovacích zvyklostí by neměl být problém dostat se rychle do formy, shodit nějaký ten kilogram navíc. Ideální je pro tuto věkovou kategorii například aerobik. Jde o rytmické cvičení spojené s hudbou, které pomůže rozvíjet pohyblivost, zvýšit výkonnost, celkově vylepšit kondici. Dobré je navštěvovat organizované cvičení, pod vedením fundovaného a zodpovědného cvičitele alespoň dvakrát v týdnu.
Čtyřicítka na krku
Po čtyřicítce už se postava hůře udržuje. Výkonnost organismu obecně klesá, mění se poměr mezi tukem a svaly v těle, zpomaluje se metabolismus. Jaký pohyb do svého života zařadit? Nemělo by cenu se do ničeho nutit, protože to, co člověka nebaví, u toho zpravidla nevydrží moc dlouho. Pro efektivní hubnutí je ale třeba pravidelnost. Viditelný přínos pro postavu může přinést soustavné provozování pilates, velmi oblíbené a dnes vyhledávané zumby, jógy, běhu nebo třeba spinningu.
V padesáti
V období klimakteria je pro mnohé ženy v souvislosti s hormonálními změnami hubnutí velmi obtížné. Po padesátce se navíc mohou objevovat různá zdravotní omezení, jako jsou bolesti pohybového aparátu, cukrovka, srdeční problémy a jiná. Rozhodně nelze doporučit příliš rychlé hubnutí. Ideální je pozvolná ztráta váhy, měsíční úbytek v rozmezí nejvýše čtyř až pěti kilogramů. Nejdůležitější je zabránit úbytku svalové hmoty. Pro střední věk se víc než dynamický aerobik hodí spíš rehabilitační cvičení v bazénu, jogging, rychlá chůze, orientální tanec, cvičební aktivity s nižším stupněm zátěže.
(mv)
DODATEK
O tom, zda má člověk nadváhu, může napovědět i obvod pasu, který předurčuje míru zdravotních rizik. Zvýšené riziko k onemocnění civilizačními chorobami mají ženy při obvodu pasu osmdesát centimetrů, vysoké riziko pak při osmdesáti osmi centimetrech. Pro muže platí zvýšené riziko při obvodu pasu 94 centimetrů, vysoké riziko při 102 cm.