Doplnek.com

Napsali o nás

Jaroslav Cita: Povídání s Míšou a Ríšou

Celobarevná útlá knížečka čtvercového formátu připomínající spíše školní pracovní sešit je nepřehlédnutelná díky výrazné ilustraci na desce. Neomylně totiž prozrazuje ojedinělý výtvarný rukopis náchodského malíře, ilustrátora, tvůrce animovaných filmů a spisovatele Jaroslava City. A právě mateřská škola, první I. stupeň základní školy a I. stupeň specializované školy jsou tím místem, kde najde největší uplatnění. Pokud ji nabídneme žákům mladšího školního věku, neodloží ji, dokud ji „nedočtou“ do konce, což v tomto případě není vůbec nesnadné.

Na pouhých 32 stránkách na ně čeká stejně tolik veselých příhod beze slov, které se přihodily dvěma podnikavým kamarádům, dívce Míše a chlapci Ríšovi. O čem vyprávějí, prozrazují názvy z velkých písmen, což však není ani pro ty nejmenší, zatím nečtenáře, žádnou překážkou. Stačí jen, když na stránce pokaždé seřadí správně za sebou tři obrázky. A to s chutí udělají nejen žáci 1. či 2. tříd, rádi se pobaví a zasmějí i ti starší.

Přitažlivou činí knížku zejména inteligentní humor, velké množství vtipných neotřelých nápadů a v neposlední řadě i poetičnost některých příhod, např. Jaro nebo Ptáčci. Mezi nejvtipnější a nejlegračnější patří příhody Papoušek, Trest, Déšť nebo Cvičení. Mimo pobavení a kousku nenápadného poučení navodí ve třídě příjemnou atmosféru, uvolnění a proměnu učení v hru. Největší využití obrázkových vyprávění je  v hodinách Českého jazyka – slohu. Autorem naznačené drobné příhody děti dokáží dále tvořivě rozvíjet a domýšlet jak v ústní, tak i v písemné podobě. Starší si pak pocvičí i tvoření osnovy vyprávění.

Vzhledem k tomu, že v některých příbězích, hrají stěžejní roli i nejběžnější domácí zvířata, kvočna s kuřaty, koza, ovce, kráva, kočka či pes a k vidění je i použití nejrůznějšího domácího nářadí (konev, rýč, pila, kladivo, kosa, hrábě aj.), hodí se kniha i pro práci v prvouce v první třídě.

Mgr. Alena Křivská, ZŠ Bří Čapků, Úpice