- Rakouští vědci ověřili, že voda může být v jisté formě tekutá i při minus 157 stupních Celsia! Prokázali to v laboratorních podmínkách, na experimentu spolupracovali s německými odborníky. Zjištění nahrává myšlence, že by taková forma kapalné vody (v podstatě jde o amorfní led) mohla existovat i v kosmu. A vzhledem k tom, že tekutá voda je obecně považována za podmínku vzniku života, mohl by mít nový poznatek význam pro pochopení vzniku organických sloučenin ve vesmíru.
- Mezinárodní tým vědců přišel s překvapivým konstatováním. Hlazení kočkám způsobuje stres! Odborníci zjistili, že organismus koček produkuje během hlazení stresový hormon kortizol. Největší stres přitom zažívají kočky, které hlazení nemají rády, ale nechávají si ho líbit. Na základě výsledků studie dospěli vědci také k závěru, že kočkám vůbec nevadí, když jich majitel chová víc pohromadě. Jsou naopak rády, neboť se tím jeho pozornost mezi ně rozdělí a frekvence hlazení je nižší.
- Ruští experti několik měsíců zkoumali zbytky meteoritu, který dopadl na Zem v oblasti uralského Čeljabinsku. Jejich analýzy odhalily, že je tento meteorit starší než naše planeta. Těleso vzniklo v počátcích formování sluneční soustavy, věkem se téměř shoduje se stářím sluneční soustavy – 4,56 miliardy let. Vědci nadšeně hovoří o tom, že mají v rukou materiál stvoření. Věk úlomků odhalila izotopové analýza.
- Máme neomezenou energii na dosah? Američtí vědci v Kalifornii dosáhli významného úspěchu na cestě k soběstačné jaderné fúzi. Jaderná fúze je proces slučování atomových jader, který probíhá ve Slunci a při němž se uvolňuje obrovské množství energie. Ke zvládnutí jaderné fúze na Zemi je potřeba zajistit, aby fúzní elektrárny produkovaly víc energie, než kolik spotřebují, což se dosud ukazovalo jako velmi obtížné. Nyní se ale fyzikům podařilo získat jadernou fúzí více energie, než kolik do jejího zažehnutí vložili. Využili 192 paprsků nejvýkonnějšího laseru na světě k rozžhavení a kompresi malých kapslí vodíkového paliva do stavu, kdy nastává fúze.
- Astronomové objevili v souhvězdí Kozoroha planetu, která neobíhá kolem žádné hvězdy! Osamělá exoplaneta je ve vzdálenosti 80 světelných let od Země, dostala označení PSO J318.5-22. Její hmotnost je zhruba šestkrát větší než hmotnost planety Jupiter a její stáří se odhaduje na 12 miliónů let, je tedy relativně mladá. Sice se podobá plynným obrům. Planeta byla nalezena pomocí silného teleskopu Pan-STARRS 1, který je umístěn na vrcholu havajského vulkánu Haleakala. Astronomové na těleso narazili při pátrání po takzvaných hnědých trpaslících.
- V americkém státě Montana byla nalezena unikátní fosilie. Jde o 46 milionů let starého komára (respektive komáří samičku) s břichem plným suché krve, nález je jediný svého druhu na světě. Z jakého tvora krev pocházela, však nelze zjistit. Z tak staré fosilie nemohou vědci extrahovat DNA. Nicméně badatelé se domnívají, že komárovou obětí mohl nějaký pták, protože dávný nález připomíná současné jedince čeledi komárovití (Culicidae), kteří s oblibou vyhledávají opeřence.
(zem)