- Obecně se míní, že zpěv ptákům slouží k nalákání samičky a vymezení teritoria. Ovšem ornitologové z Baltimoru tuto domněnku zpochybnili. Jejich studie prokázala, že zpívá i množství samiček. Tým přírodovědců zkoumal přes 1000 ptačích druhů z celého světa. Celkem u 323 druhů, které patřily pod 34 ze 44 zkoumaných čeledí zpěvných ptáků, získali vypovídající údaje. Zjistili, že samičky pravidelně zpívají u 71 procent druhů!
- Astronomové zjistili, že se nejmenší planeta sluneční soustavy – Merkur – zmenšuje. Je to způsobeno tím, že ačkoli povrch Merkuru žhaví Slunce, kovové jádro uvnitř chladne. Za 3,8 miliardy let se průměr planety zmenšil až o 14 kilometrů, nyní měří 4879 kilometrů.
- Archeologové ze severovýchodní Anglie objevili loni v hrobě v Súdánu na břehu řeky Nil 3200 let starou kostru. Šlo o ostatky muže, jemuž bylo 25 až 35 let. Jak ukázal výzkum, na kostech jsou patrné známky přítomnosti metastázujícího karcinomu. Jde o nejstarší dosud doložený případ nemoci, která je spíše spojována s moderním způsobem života. Z kostí ovšem nelze určit, kde rakovina propukla a zda muž zemřel právě na ni.
- Krajty tmavé (Python bivittatus) patří k nejdelším plazům na světě a pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie. Studie amerických přírodovědců prokázala, že tyto krajty mají v sobě vnitřní kompas, který jí umožňuje doplazit se domů po téměř rovné trase, i když se ocitnou ve vzdálenosti desítek kilometrů. Vědci během pokusu odchytili šest krajt, umístili je do uzavřených přepravek a odvezli na místa vzdálená 21 až 36 kilometrů. Zvířatům implantovali radiolokátor a sledovali jejich pohyb s pomocí GPS. Měřili jak jejich směr, tak i rychlost pohybu. Všichni hadi se okamžitě zorientovali ve směru místa, kde byli uloveni a pět z nich se vrátilo do okruhu pěti kilometrů od místa odchytu, cesta zpět jim trvala 94 až 296 dní. Podobné schopnosti orientace a navigace se zatím u žádného jiného druhu hadů neprokázaly.
- Badatelům se v laboratořích podařilo oživit 1 500 starý a zmrzlý mech z Antarktidy.
Vědci vzhledem k známým vlastnostem mechů předpokládali, že mohou v hibernaci přečkat i stovky let, ale v to, že setrvá ve vegetační nečinnosti i více než tisíc let, nedoufali. Vědci nejprve mech v laboratoři pomalu rozmrazili a poté jej přesunuli do inkubátoru. Ve sterilním prostředí, při průměrné venkovní teplotě a za stálého přísunu světla začal mech opět růst! Výzkumníci odhadli jeho stáří pomocí uhlíkového datování na minimálně 1530 let. - Ne každý dokáže pochopit a řešit složité matematické příklady. Lidé, kterým to nejde, jsou pochopitelně náchylnější ke strachu z matematiky. Ale jak se ukazuje, jejich obavy nemusí souviset jen s negativními zkušenostmi, které získali ve škole. Experti z univerzity v Ohio pracovali s více než dvěma stovkami identických dvojčat a zhruba třemi sty osob stejného pohlaví. Zjistili, že úzkost z matematiky proniká do genetických predispozic dvěma způsoby – v souvislosti s mírou matematického nadání a sklonu k úzkosti. Jisté je, že strach z matematiky má negativní vliv na schopnost naučit se počítat a řešit logické úkoly související s čísly. Jedinec pak vnímá subjektivně matematické úlohy jako těžší, než doopravdy jsou.
(zem)