- Experti z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na základě spektrální analýzy snímků ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) došli k závěru, že na se na planetě Mars vyskytuje voda v tekutém skupenství (ovšem ve formě silně slaného roztoku). Výzkumníci na snímcích objevili stopy po slaných minerálech, které přišly do styku s vodou, a to na svazích protkaných tajemnými žílami, které na rudé planetě už léta vzbuzují spekulace o tekoucí vodě. Dosud se ale předpokládalo, že to jsou jen stopy po kdysi tekoucí vodě. Vědci ale ověřili, že žíly i v současnosti mění barvy a pohybují se. V teplejších obdobích marsovského roku ztmavnou a je na nich vidět pohyb směrem dolů, zatímco v chladnějších obdobích blednou. Objevují se na několika místech Marsu, když teploty překročí minus 10 stupňů Fahrenheita (-23 °C). Mizí po ochlazení.
- Mezi nejrozšířenější fobie na světě patří strach z pavouků. S ohledem na to, že se arachnofobie nevyhýbá ani nadšencům do zahrádkaření, začala pro ně jedna britská společnost vyrábět zahradí domky odolné proti pavoukům. Jedna taková kůlna vyjde v přepočtu na 75 000 korun. Vnitřní prostor je vzduchotěsný a natřený i vytapetovaný hmyz odpuzujícím papírem. Vylepšit to lze ještě peprmintovými či citrusovými odpuzovači a dalšími insekticidy.
- Byla nalezena kostra Mony Lisy? Italští vědci zkoumali ostatky nalezené v klášteře svaté Uršuly ve Florencii. Objevili i kostru, která by měla patřit ženě ze slavného obrazu Leonarda da Vinciho. Nyní se porovnává získaná DNA s geny žijících potomků jejího rodu. Obecně se soudí, že předlohou portrétu byla Lisa del Giocondo, žena obchodníka z Florencie. DNA ostatků nyní vědci porovnají se vzorky DNA synů Lisy del Giokondo, kteří byli pohřbeni v jiném kostele ve Florencii. Pokud se prokáže, že ostatky opravdu patří Lise del Giocondo, pokusí se vědci zrekonstruovat její tvář a pak ji porovnají s obrazem. Konečně bylo jasno, zda modelem byla ona či jiná žena.
- Na světě je již více než 1,2 miliardy hráčů videoher. Studie tohoto fenoménu se zatím zaměřovaly spíše na to, zda počítačové hry způsobují větší agresivitu a zda jsou návykové. Nyní se ovšem odborníci začali zaměřovat na to, jak ovlivňují mozek. A studie přinášejí zajímavé výsledky. Jedna z výzkumných prací se zabývá zrakovými schopnostmilidí. V testu, při kterém dobrovolníci na monitoru sledovali mnohočetné pohybující se objekty, dopadli lépe hráči videoher. Pozornost vědců z Institutu Maxe Plancka v Berlině se zaměřila pro změnu na růst mozku.
- Vědci nechali několik lidí hrát videohru Super Mario po dobu dvou měsíců. Mozek dobrovolníků byl následně zkoumán a ukázalo se, že všem účastníkům testu zvětšila frontální mozková kůra, pravý hippokampus a mozeček. V Kalifornii se prověřuje vliv videoher na kognitivní schopnosti lidí v důchodovém věku. Experimenty ukázaly, že se pracovní paměť a pozornost po hraní videoher u starých lidí zlepšily o 30.
- Erupce sopky Bárðarbungy na Islandu, k níž došlo v loňském roce, patří k největším na za posledních 200 let. Tým badatelů mapoval pomocí údajů ze satelitů znečištění oxidem siřičitým, jež způsobila. Jak zjistili, proudy lávy ze sopky denně vyloučily až 120 000 tun oxidu siřičitého. Sopka tak vypouštěla do atmosféry v průměru třikrát více tohoto toxického plynu než průmysl celé Evropy, v počátečních fázích erupce dokonce přibližně osmkrát více než lidská činnost v celé Evropě.
(zem)